Інфляція зростає, зарплати падають. Як змінилася економіка України за 3 місяці повномасштабної війни

Владлена Мачульська

Портова інфраструктура практично паралізована

Повномасштабна війна росії проти України вплинула на ситуацію в країні. Зараз економіка починає відновлюватись у регіонах, де немає бойових дій. Підприємства відновлюють роботу, проте частина з них відновили значно нижчі обсяги виробництва у порівнянні з довоєнним рівнем завантаженості.

Про це йдеться в "Макроекономічному та монетарному огляді, червень 2022 року", повідомляє Інформатор із посиланням на пресслужбу НБУ.

Причини прискорення інфляції

Ризики уповільнення світової економіки надалі посилюються. Інфляційний тиск зростає. Це спонукає до прискорення нормалізації монетарної політики. Споживча інфляція прискорюється (у травні вона становила 17% у річному обчисленні після 16,4% у квітні). Основними факторами залишаються порушення виробничих та логістичних шляхів, руйнування потужностей та інфраструктури, окупація територій.

У травні тривало пожвавлення економічної активності як у виробничих секторах, і секторах послуг. Частково вона може пояснюватись сезонними факторами. Згідно з опитуванням НБУ, наприкінці травня не працювало лише 14% підприємств, проте обсяг завантаженості потужностей залишався на 40% нижче за довоєнний рівень.

Незважаючи на пожвавлення економічної активності у травні, попит на робочу силу відновлюється повільно, пропозиція значно перевищує попит. Більшість підприємств не може виплачувати зарплату на довоєнному рівні. Доходи домогосподарств підтримуються соціальними виплатами, підвищенням пенсій та збільшенням виплат військовим.

У квітні сальдо торгівлі товарами повернулося до дефіциту через швидке відновлення імпорту у порівнянні з експортом. Однак завдяки значним обсягам фінансової допомоги та стійким переказам зберігався профіцит поточного рахунку.

Надходження міжнародної фінансової допомоги дозволило частково компенсувати значні валютні інтервенції на міжбанківському ринку, але резерви зменшуються. НБУ повернувся до активної процентної політики, облікову ставку підвищено з 10% до 25%. Це посилить захист гривневих доходів та заощаджень громадян.

Світові ціни на енергоносії

Нафта дорожчала в результаті:

  • зниження запасів у США напередодні сезонного збільшення попиту,
  • нестачі нових домовленостей ОПЕК+ щодо збільшення обсягів видобутку нафти,
  • можливого введення ембарго на імпорт російської нафти в ЄС, яке було погоджено наприкінці травня, хоча й не включало нафту, що поставляється трубопроводами.

Ціни на природний газ на європейському ринку коливалися близько 1 000 дол./тис.м³ з тиском на зниження. Надходження ЗПГ у рекордні обсяги та продовження постачання з росії до більшості країн ЄС зумовили наповненість сховищ у Європі близько до середнього за останні п'ять років рівня для цього періоду.

Світові ціни на інших сировинних ринках здебільшого знижувалися, проте залишалися на високих рівнях.

Ціни на сталь знижувалися в умовах слабкого попиту, насамперед з боку Китаю, та суттєвого падіння цін на металобрухт у більшості регіонів. Проте високі виробничі витрати через дорогі енергоресурси стримували падіння цін.

Погіршення стану посівів у США, Північній Європі та Індії, яка в результаті навіть запровадила обмеження на експорт, призвело до зростання цін на пшеницю. Водночас розмови про розблокування українських портів сприяли їхньому зниженню наприкінці місяця. Ціни на кукурудзу
поступово знижувалися завдяки покращенню погоди у США, що дозволило надолужити темпи посівної.

Ситуація в Україні

Інфляція в Україні надалі прискорюється. Через надлишок аграрної сировини та обмеженої експортної спроможності відчувається знижуючий тиск на ціни низки продуктів харчування (борошно, хліб, олія, м'ясні та молочні вироби, яйця). Стримує інфляцію запровадження Кабміном мораторію на підвищення тарифів на тепло та розподіл газу на період воєнного стану та шість місяців після його завершення.

Дефіцит палива на внутрішньому ринку та його подорожчання

Основні причини дефіциту – руйнування російськими окупантами паливної інфраструктури та нафтопереробних заводів, блокування портів, дорожча та триваліша логістика. Наприкінці травня уряд відмовився від державного регулювання цін на пальне, щоб оператори ринку могли наситити український ринок нафтопродуктів.

Водночас світові ціни на нафту залишаються високими – зросли до 121 долара за барель. В результаті очікується стабілізація цін на пальне, проте на найвищому рівні.

Видобувна промисловість:

  • Видобуток вугілля державними шахтами впав на 37% від початку війни; окремі приватні компанії продовжують видобуток та збільшують наймання працівників для нарощування обсягів, у тому числі завдяки налагодженню нових експортних маршрутів,
  • Нарощується видобуток газу через запуск нових міжпромислових газопроводів у центральних та східних областях; частина приватних компаній вивела видобуток на довоєнний рівень,
  • Зупинило роботу основне підприємство з солевидобутку, натомість збільшується легальний видобуток бурштину.

Енергетика

  • Через брак вугілля зупинено Запорізьку ТЕС, Слов'янську ТЕС та Харківську ТЕЦ-5; працюють сім із 15 енергоблоків АЕС. Енергоатом підключив нові потужності з виробництва електроенергії,
  • Через активні бойові дії газопостачання немає в Луганській та Донецькій областях, а кількість відключених газорозподільних станцій зросла на 75%,
  • На деокупованих територіях відновлено більшість зруйнованої енергетичної інфраструктури, газо- та електропостачання відновили по всій Київській області,
  • Розпочато експорт електроенергії до Молдови на тлі зниження внутрішнього споживання. Укргідроенерго готове розпочати експорт електроенергії до Польщі.

Харчова промисловість

  • З поверненням населення виробники харчової продукції відновлюють роботу на деокупованих територіях, вводять нові та розконсервують старі потужності у західних та центральних регіонах. Надлишок сировини та переорієнтація споживачів на більш доступну та дешеву вітчизняну продукцію підтримують розширення асортименту.

Машинобудування

  • Машинобудування підтримується потребами енергетичної, транспортної та видобувної галузей та виробництвом спецтехніки, зокрема, за рахунок іноземних замовлень та держзамовлення,
  • Почали відновлювати виробництво підприємства, орієнтовані західний автопром.

Легка промисловість, фармацевтика

  • Окремі великі фармацевтичні компанії вийшли на довоєнний рівень виробництва, зокрема, за рахунок випуску препаратів для потреб оборони та збільшення експортних можливостей. Низка виробників освоїли виробництво нових видів продукції,
  • Водночас суттєво знизився попит на ветпрепарати,
  • Низка виробників одягу перезапустилися на заході країни та наростили виробництво, працюючи на потреби армії.

Будівництво

  • Будівництво житла поновилося у всіх регіонах, віддалених від бойових дій; відновлення будівництва спочатку почалося у деокупованих містах; у Києві розпочинають реконструкцію та капремонт пошкоджених житлових будинків та будівель соціальної інфраструктури,
  • Також підтримують область будівництва відновлення транспортної інфраструктури та створення нових виробничих потужностей у безпечних галузях (будівництво заводів, зерносховищ).

Ринок праці та зміна зарплат

 

Незважаючи на пожвавлення економіки, попит на працівників відновлюється повільно. Пропозиція значно перевищує попит. Більшість підприємств не в змозі платити зарплату на довоєнному рівні. Згідно з різними опитуваннями, падіння зарплат у приватному секторі в середньому склало від 25% до 50% у порівнянні з довоєнним часом.

За оцінками експертів, зарплати у травні були на 10-60% нижчими за довоєнні (залежно від виду діяльності). Водночас, у травні у порівнянні з квітнем зросли зарплати у водіїв, медиків та фармацевтів, у переробній промисловості та с/г. Зазначається, що дещо краща ситуація у бюджетному секторі – персонал частково відправляли у простій з виплатою 2/3 зарплат.

Імпорт та експорт

Експорт товарів залишився майже на рівні березня, удвічі меншим від торішніх обсягів. Натомість імпорт товарів збільшився, що зумовило уповільнення його падіння у річному вимірі. Закупівлі збільшилися майже по всіх основних групах, найбільше – автомобілів. В результаті сальдо торгівлі товарами у квітні повернулося до дефіциту.

У порівнянні з березнем незначно збільшився експорт продовольчих товарів за рахунок олії, насіння та м'яса. Експорт залізних руд та чорних металів знизився через руйнування та консервацію виробничих потужностей.

У порівнянні з березнем у квітні збільшився імпорт:

  • легкових автомобілів – у 10 разів,
  • мобільних телефонів – майже вдвічі,
  • пральних машин - майже вчетверо,
  • молюсків – більше, ніж утричі,
  • раковин, умивальників – у 13 разів,
  • декоративних виробів зі скла – у 13 разів,
  • біжутерії – удвічі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you