Дефолт чи не дефолт в Україні: Уряд планує ​​перенести платежі за держборгом

Ліна Кіндратюк

Через затяжну війну скоротилися міжнародні резерви НБУ

19 липня Кабінет міністрів прийняв рішення про відстрочку платежів по єврооблігаціях та деривативах. Про це йдеться у постанові уряду № 805 «Про здійснення у 2022 році правочинів з державним боргом».

За класифікацією рейтингових агентств це можна назвати технічним дефолтом. Але не все так просто і не все так похмуро.

Чому це не «ужас-ужас»

«З фундаментальної точки зору - тобто, що зміниться в економічних факторах після цього рішення, якщо воно буде прийняте - різниці жодної. Як ринки приватних запозичень були закриті з початком повномасштабної агресії, так вони й лишаться закритими», - написав у дописі в соцмережі експерт з банків та банківського нагляду Case Україна, у 2015-19 роках заступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ Євген Дубогриз.

Відомо, що міністерство фінансів звернулось до інвесторів із пропозицією змінити умови випуску цінних паперів – державних єврооблігацій та деривативів. Це дасть можливість заощадити понад 5 млрд доларів. Мова йде про призупинення платежів з обслуговування державного боргу до кінця 2023 року з можливою пролонгацією. 

Тим більше, що з очікуваної допомоги у 29 млрд доларів, український бюджет отримав близько 13 млрд доларів. Через це така заощадливість і намагання зберегти валютну ліквідність.

У середу, 20 липня, стало відомо, що інвестори погодили такі умови обслуговування боргу. Про це написало видання The Telegraph.

«Уряди західних країн-кредиторів заявили, що призупинять обслуговування боргу Києва з 1 серпня до кінця 2023 року і, можливо, ще на рік», - йдеться у повідомленні.

Таке рішення допоможе зберегти довіру інвесторів, яка знадобиться для відбудови країни після війни.

«За цих виняткових обставин і визнаючи взірцевий досвід України щодо виконання боргових зобов’язань на сьогодні, члени Групи кредиторів України підтримують це прохання про надання згоди та наполегливо закликають власників облігацій дати згоду на прохання України. Члени Групи кредиторів України також відзначають одночасну публікацію сьогодні запиту згоди від України на коригування певних платіжних механізмів в умовах її варрантів, прив’язаних до ВВП, і закликають власників варрантів погоджуватися на ці запити», - повідомила у спільній заяві група кредиторів України (група кредиторів України включає Канаду, Францію, Німеччину, Японію, Великобританію та Сполучені Штати Америки. До групи спостерігачів входять Австралія, Австрія, Бельгія, Бразилія, Данія, Фінляндія, Ірландія, Ізраїль, Італія, Корея, Нідерланди, Норвегія, Іспанія, Швеція та Швейцарія).

Про погодження відстрочки заявили міжнародні партнери України у G7 і члени Паризького клубу кредиторів.

На яких умовах буде відстрочення

Як повідомив народний депутат Ярослав Железняк, загальна сума облігацій – 17 млрд доларів.

«Відсотковий дохід продовжує нараховуватися, просто буде сплачений пізніше. Фактично Уряд капіталізує відсотки. У будь-який час Уряд може зупинити відстрочення та сплатити відсотки, як тільки наша фінансова ситуація покращиться. Фактично це необхідний нам перепочинок – за останніми даними Мінфіну, станом на 1 липня Україна вже спрямувала 62,1 млрд грн на обслуговування держборгу, це третя по величині стаття видатків держави за останні півроку», - повідомив нардеп.

За словами Железняка, зміни в умовах українських цінних паперів будуть такими:

  • Строки погашення всіх 13-ти серій єврооблігацій буде продовжено на 2 роки і купонні платежі, які припадають на наступні два роки відстрочуються до кінця дії 2-річного періоду, а за відстроченим доходом нараховуються відсотки в розмірі відповідної договірної ставки до кінця періоду відстрочки;
  • У цей час відстрочений купон та відповідні нараховані відсотки виплачуються готівкою або капіталізуються (додаються до основної суми відповідних єврооблігацій) на вибір України;
  • Виплати за державними деривативами (ВВП-варрантами) в 2023 році (коли сума виплат розраховується на базі показників зростання ВВП в 2021 році), відстрочуються на 2 роки із відсотковою ставкою 7,75% під час періоду відстрочки
  • Обмеження на виплати за державними деривативами (ВВП-варрантами) зменшуються з 1% на 0,5% від ВВП тільки у 2025 році (коли сума виплат розраховується на базі показників зростання ВВП у 2023 році)
  • Україна отримає можливість викупити/скасувати ВВП-варранти повністю або частково за ціною, що дорівнює умовній сумі викуплених варрантів в період з серпня 2024 по серпень 2027 року
  • Строк обігу державних деривативів (ВВП-варрантів) буде продовжений на 1 рік до 2041 року з 2040 року (таким чином останній звітний рік для виплат буде 2039 рік, а не 2038 рік).

 

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут

Ірина Логуш

No ad for you