Американський стартап зібрав $15 мільйонів на воскресіння мамонтів

Читать на русском

Для відновлення використовуватимуть технологію генетичного редагування

Читать на русском
Американський стартап зібрав $15 мільйонів на воскресіння мамонтів

Для відновлення використовуватимуть технологію генетичного редагування

Підприємець Бен Ламм і генетик Джордж Черч створили компанію Colossal Biosciences, яка збирається відроджувати зниклі види тварин. Для цього вчені планують використовувати технологію генетичного редагування.

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на Colossal Biosciences.

Відповідну заяву Бен Ламм опублікував у своєму акаунті в Instagram. Засновники компанії вважають, що вони зможуть зробити внесок у боротьбу зі зміною клімату, а також відновити втрачені або змінені екосистеми. За даними ООН на 2019 рік, близько мільйона видів тварин і рослин перебувають під загрозою зникнення. Першим проєктом, яким займеться компанія Colossal Biosciences стане "воскресіння" шерстистого мамонта. Якщо бути точними, вчені хочуть створити гібрид слона й мамонта, стійкого до холоду і здатного зайняти екологічну нішу вимерлої тварини.

 
 
 
Посмотреть эту публикацию в Instagram

Публикация от Ben Lamm (@federallammofficial)

Джордж Черч познайомився з Беном Ламмом у 2019 році, і тоді вони і вирішив створити компанію. Компанія вже залучила $15 мільйонів у рамках першого етапу фінансування. Ламм стверджує, що в рамках проєкту х «воскресіння» мамонта з'являться нові технології, які дозволять компанії заробляти, але поки Colossal зосереджена на розробці технологічних рішень для цього проєкту. Шерстисті мамонти, які заселяли раніше практично весь північ Євразії, вимерли на континенті близько 10 тисяч років тому. Окремі реліктові популяції виду зберігалися ще кілька тисяч років на островах у районі Берингової протоки, а останні з них мешкали на острові Врангеля і вимерли близько чотирьох тисяч років тому. Для відродження мамонтів Colossal збираються використовувати ДНК азіатського слона - найближчого родича мамонтів (ДНК збігається на 99,6%). А ось сурогатною матір'ю виступить самка африканського слона.

Американський стартап зібрав $15 мільйонів на воскресіння мамонтів 1

У рамках проєкту геном азіатського слона порівняють із геномом мамонта, зразки тканин якого Черч купив у Якутську у 2018 році. Згідно з Черчем, за адаптацію мамонтів до холоду відповідають 50 основних генів, їхні «мамонтові версії» планується вмонтувати в геном слонової клітини за допомогою технології спрямованого редагування ДНК CRISPR/Cas9. Після цього клітинне ядро, що містить гібридний геном, перенесуть у яйцеклітину, яку запліднять і підсадять сурогатної матері. Якщо все пройде успішно, через 18-22 місяці народиться слоненя «з біологічними особливостями шерстистого мамонта». Вчені розповіли, як їм вдалося отримати ДНК мамонта:

"По-перше, останки мамонта збереглися напрочуд добре навіть протягом тисячоліть. Завдяки своєму середовищу проживання у вічній мерзлоті, тундрі і крижаних степах, багато мамонтів, які померли, ніколи повністю не розкладалися - замість цього вони залишалися запечатаними в льоду, де їх і знайшли. Таким чином, зібрані зразки тканин містять неушкоджену ДНК, неперетравлену їжу в шлунках мамонта, хутро, бивні й багато іншого.

У якості альтернативного методу вчені розглядають варіант зі створенням ембріона і штучної матки зі стовбурових клітин, отриманих із тканин слона. Схожу штучну утробу використовували у Філадельфії для вирощування генетично модифікованого ягняти у 2017 році. У випадку з мамонтами вченим потрібно створити матку в кілька разів більше, щоби вона вмістила плід вагою до 90 кілограмів. Дослідники планують виростити першого мамонтеня впродовж п'яти років. Потім вони мають намір створити цілу популяцію гібридних особин, здатних вижити в Арктиці. У Colossal стверджують, що заселення цими тваринами арктичної тундри може допомогти відновити мамонтові пасовища епохи плейстоцену й таким чином сповільнити кліматичні зміни.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.