8 березня — Міжнародний день жінок: святкувати чи не святкувати?

Катерина Селецька

Міжнародний жіночий день відзначають як вихідний вже 57-й рік

8 березня 2023 року – середа – цей день з 1966 року в СРСР святкували як Міжнародний день жінки. Однак після того, як росія 24 лютого 2021 року вдерлася в Україні з повномасштабною війною, СБУ вітало українок вже інакше, заявляючи що відтепер свято – це день вдячності та поваги жінкам, які борються з окупантом на різних “фронтах”. Суперечки щодо того чи потрібне нам свято 8 березня точаться й тепер. Детальніше про цей день, про події що сталися в історії – читайте в нашому матеріалі.

«Міжнародного жіночого дня… Є День вдячності та поваги вам, дорогі жінки!» – саме так минулого року Служба безпеки України привітала українок з Міжнародним днем жінок. Відтоді в Верховній раді й досі не можуть визначитися з тим, чи потрібно нам таке свято, чи ні.

Так, наприклад, 13 лютого у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №9009, яким пропонують скасувати святкування Міжнародного жіночого дня взагалі. Однак є альтернативне рішення – заснувати День української жінки, який відзначатимуть 25-го лютого на День народження Лесі Українки. А ще зробити державним свято 9 березня — Шевченків день.

Інші 8 березня пропонують просто скасувати. А День української жінки не вводити, оскільки день близько межує зі збройним нападом росії.  

Ще один варіант, де пропонують перейменувати свято як Міжнародний день захисту прав жінок. І відзначати його по-європейському, без застарілих радянських традицій. Є й задокументована пропозиція відзначати 8 березня як День весни, а у червні ввести ще День цвітіння української вишні.

Нагадаємо,  понад 60% українців, які голосували у Дії щодо Восьмого березня, бажають залишити цей день офіційним вихідним.

Інші історичні події, якими запам’ятався цей день

1920 - Сирія проголосила незалежність від Туреччини.

1930 - в Індії почалася кампанія громадянської непокори під керівництвом Махатми Ганді.

1950 - маршал Климент Ворошилов став першою офіційною особою, що заявила про наявність у СРСР атомної бомби.

1952 - лікарі Пенсильванського госпіталю у Філадельфії вперше застосували апарат "штучне серце"; впродовж 80 хвилин він підтримував життя 41-річного Пітера Дьюрінга.

1962 - теледебют "Бітлз" на каналі Бі-Бі-Сі з Пітом Бестом за барабанами. Вони виконали пісню Роя Орбісона "Dream Baby.

1963 — унаслідок військового перевороту до влади в Сирії прийшла партія Баас. Партія сповідувала баасизм, що закликає об'єднати арабський світ в єдину державу. Його девіз «Єдність, свобода, соціалізм» означає арабську єдність і свободу від неарабського контролю та втручання.

1965 - В'єтнамська війна: у Південному В'єтнамі (район Денанга) висадилися перші наземні війська США чисельністю 3500 осіб.

1993 - український актор Андрій Данилко вперше виступив у ролі провідниці Вєрки Сердючки.

Хто відзначає свій День Народження 8 березня

1714 - народився Карл Бах, німецький композитор і клавесиніст, другий син Йоганна Себастьяна Баха. Його називали "гамбурзький" Бах, щоб розрізняти серед членів сімейства, але частіше - великий Бах (адже його вважали вчителем Гайдн, Моцарт та ін.)

1822 — Ігнатій Лукасевич, польський та австро-угорський фармацевт, хімік-технолог, винахідник гасової лампи, батько нафтової промисловості на теренах України і Польщі.

1921 — Коломієць Інна Антонівна, заслужений художник України, український скульптор. З 50-х років жінка просувала розвиток українського соцреалізму.


Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber

No ad for you