2 листопада знайдено тіло українського журналіста Георгія Гонгадзе - цей день в історії

Євген Прокопенко

Цього дня 1966 року народився відомий американський режисер та актор Девід Швіммер (Росс у серіалі "Друзі"), а у 1938 році Королівство Угорщина захопило південні частини Словаччини та Карпатської України

2 листопада 2022 року - середа. Цього дня 101 рік тому рейдувальна Подільська група Армії УНР, яку очолив Михайло Палій-Сидорянський, під Семенівкою дала бій частинам більшовицьких військ, а у 1978 році Рада Міністрів УРСР розпорядилася збільшити викладання російської мови в навчальних закладах. Сьогодні – 252 день війни Росії проти України. До Нового року залишилось 59 днів. Ми зібрали найважливіші події, якими відомий цей день в історії.

Сьогодні, 2 листопада, у світі відзначають Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів, а також День дорожнього регулювальника.

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

У середу, 2 листопада, відзначається Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів. 18 грудня 2013 року на своїй 68-й сесії ГА ООН прийняла резолюцію 68/163, в якій постановила проголосити 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини проти журналістів. Дата була вибрана в пам’ять про двох французьких журналістів, убитих у Малі 2 листопада 2013 року.

Ця знакова резолюція засуджує всі акти насилля щодо журналістів і працівників засобів масової інформації. Вона також настійно закликає держави-члени ООН зробити все можливе для попередження насилля й притягнення до відповідальності винних у здійсненні злочинів проти журналістів і працівників ЗМІ, а також ужити заходів задля того, щоб жертви мали доступ до належних засобів правового захисту.

За даними ООН, у світі за січень-серпень 2020 року вбили 27 працівників медіа, а у 2006-2019 роках – 1200 журналістів. І зазвичай у дев’яти з десяти випадків убивці залишаються безкарними.

2000 року у лісі під Таращею знайдено тіло українського журналіста Георгія Гонгадзе

16 вересня 2000 року в Києві зник журналіст інтернет-видання «Українська правда» Георгій Ґонґадзе. Його, як виявилось згодом, убивство і свідчення про можливу причетність до цього влади стали причиною масштабної політичної кризи і акцій протесту проти президента Леоніда Кучми.

Наступного дня з приводу його можливого викрадення було порушено кримінальну справу, а 2 листопала в Таращанському лісі за 70 км від Києва було знайдено тіло, в якому друзі і родичі впізнали журналіста. Це підтвердила більшість з проведених згодом експертиз.

Георгій Ґонґадзе народився в 1969 році в Тбілісі у сім'ї медика Лесі та кінорежисера Руслана Ґонґадзе. Навчався в Тбіліському інституті іноземних мов, у 1987-89 роках служив Афганістані. Після демобілізації повернувся до Тбілісі, охопленого масовими протестами. Восени цього ж року року перевівся у Львівський університет. У 1991-92 роках брав участь у повстанні проти президента Грузії Звіада Ґамсахурдіа, в 1993 році під час зйомок документального фільму про війну в Абхазії був важко поранений.

Повернувшись до Львова, Ґонґадзе займався кінодокументалістикою. Цього ж року познайомився зі студенткою юрфаку ЛНУ Мирославою Петришин, з якою одружився і в 1995 році переїхав до Києва, де працював на телебаченні.

17 квітня 2000 року в інтернеті з'явилося видання «Українська правда», засноване та редаговане Георгієм Гонгадзе. Сайт спеціалізувався на політичних новинах та коментарях, приділяючи особливу увагу критиці влади і офіційних засобів масової інформації.

Чим ще відзначився цей день в історії

  • 1708 — руйнування московським військом Батурина, Батуринська трагедія
  • 1721 — Сенат надав Петру I титул імператора
  • 1833 — засновано Київський університет
  • 1848 — "Весна народів": після обстрілу австрійською артилерією повсталі поляки у Львові капітулювали
  • 1914 — Французька республіка, Велика Британія та Російська імперія оголосили війну Османській імперії
  • 1921 — рейдувальна Подільська група Армії УНР, яку очолив Михайло Палій-Сидорянський, під Семенівкою дала бій частинам більшовицьких військ
  • 1938 — Королівство Угорщина захопило південні частини Словаччини та Карпатської України.

1966 року народився американський режисер та актор Девід Швіммер

Американський актор, номінант на премію «Еммі». Найбільш відомий роллю Роса Ґеллера в серіалі «Друзі». Народився в Нью-Йорку в сім'ї адвокатів, але незабаром родина переїжджає до Лос-Анджелеса. Навчаючись у школі Беверлі-Гіллз (Beverly Hills High) брав участь у багатьох виставах, у тому числі «Щоденник Анни Франк».

Після закінчення театрального факультету Північно-західного Університету разом з однокурсниками створив театр «Лукінгглас» («Lookingglass»), а також асоціацію акторів, сценаристів і режисерів. Сам поставив декілька вистав і багато знімався на телебаченні. 

Хто ще з відомих особистостей народився 2 листопада

69 до нашої ери — Клеопатра, правителька Єгипту.

1699 — Жан Батист Сімеон Шарден, французький живописець доби просвітництва, представник реалізму, чимало творів якого можна побачити у Луврі
1752 — Андрій Розумовський, граф (згодом і князь), дипломат та син останнього гетьмана України Кирила Розумовського
1755 — Марія-Антуанетта, королева Франції
1795 — Джеймс Нокс Полк, 11 президент США
1815 — Джордж Буль, британський математик та засновник формальної логіки
1865 — Воррен Гардінг, 29-й президент США
1878 — Антін Манастирський, український художник-живописець та графік
1884 — Олександр Білецький, український літературознавець
1902 — Сергій Лебедєв, український математик, електротехнік та розробник перших радянських ЕОМ (електронно-обчислювальних машин, комп'ютерів)
1911 — Одіссеас Елітіс, грецький поет, лауреат Нобелівської премії, а також представник романтичного модернізму
1927 — Стів Дітко, американський художник-аніматор українського походження, який став одним з творців відомого персонажа коміксів та кіно "Людини-павука"
1964 — Олена Пахольчик, українська яхтсменка, дворазова бронзова призерка Олімпійських ігор
1973 — Діна Міфтахутдінова, українська веслувальниця, срібна призерка Олімпійських ігор.

Нагадаємо, вчора, 1 листопада, 1993 року набула чинності Маастрихтська угода про утворення Європейського союзу, а у 1967 році наролдилася австралійська співачка Тіна Арена.

Також ми повідомляли, за прогнозами синоптиків, у середу, 2 листопада, здебільшого буде сухо те тепло.

1921 — рейдувальна Подільська група Армії УНР, яку очолив Михайло Палій-Сидорянський, під Семенівкою дала бій частинам більшовицьких військ
https://maximum.fm/novini_t2
No ad for you