Повернувся з фронту, а дружина знайшла іншого: через що найчастіше розлучаються українці

Читать на русском

Війна стала випробуванням для тисяч українських родин

Читать на русском
Розлучення через війну
Українські сім’ї стали частіше розпадатися

Війна стала випробуванням для тисяч українських родин

Україна увійшла до топ-5 країн за кількістю розлучень у 2023 році (73% у співвідношенні до зареєстрованих шлюбів). Про це свідчать дані World of Statistics. Згідно з дослідженням, на першому місці Португалія із 94%, найменшу кількість розлучень нарахували в Індії (1%). Україна на п’ятому місці. Психологи запевняють, що на розлучення значно впливає війна, психологічний та матеріальний стан, вимушена еміграція, побутові труднощі. Чому українці стали частіше розлучатися під час війни, з’ясував "Інформатор".

Повернувся з полону, а в дружини інший

Олександр Данилюк з Волині на фронті потрапив у полон – півтора року пробув там. А коли повернувся, виявилось, що його цивільна дружина Наталя знайшла іншого чоловіка і продала його фуру. Щоправда, з жінкою вони давно розлучені, потім жили в цивільному шлюбі, а машина офіційно була оформлена на неї.

«Він зник на півтора року. Дочка шукала його скрізь… Ну і що, буде сама в 40 років? Знайшла собі іншого й живе з ним. Він міг би їй дати знати, що живий… Ми не знали, що він був у полоні», – сказала теща Олександра.

Чоловік зауважив, що робив ремонти в будинку, де мешкали разом, а зараз лишився ні з чим. До того ж не може нічого довести, бо все записано на дружину.

«Ми добре жили. Запитайте в сусідів. Ремонти, паркан, вимощення – це все моя робота. Її батьки купили хату. Решта – усе я. Як сім’я жили. Усе для життя робив. Хотів разом жити, тому старався. Як повернувся з полону, прийшов із букетом у ТЦК, а вона мене виганяє, випихає і ховається. Каже: «Все, ми вже не живемо». Вона не хоче зі мною говорити. Каже, що я неадекватний, що хочу її зґвалтувати, що хочу її вбити, що мені потрібно звернутися до психолога, бо я повернувся з полону. Викликає поліцію й зачиняється», – розповів Олександр Данилюк.

Він стверджує, що Наталя до всього намагалася продати ще його комбайн, проте не встигла. Ексдружина Олександра зазначила, що чоловіка в неї немає – вона розлучена з 2021 року і від усіх коментарів відмовляється.

Далеко не всі пари готові йти із проблемами до психолога
Далеко не всі пари готові йти із проблемами до психолога

Інший військовий розлучається через те, що дружина виїхала за кордон. Підозрює, що там вона знайшла собі нового чоловіка.

«Дружина з сином виїхали з України до Германії ще у перші місяці вторгнення, а мене викликали до військомату. З тих пір я на передовій, зараз воюю. Родина живе в Германії, як біженці отримують виплати. Нещодавно жінка заявила, що взяла «гарячу» путівку до Іспанії, мовляв, їм з сином треба відпочити. Спитала, чи я щось з грошей їм накину на ту поїздку. Я не можу зрозуміти – як так, доки по наших позиціях прилітає, вона собі спокійно їде на курорт, ніби Германії їй мало? Попросив розлучитися. Відчуваю, що в неї там хтось є. Тим більше малий розповідав, що у їх містечку багато молодих сирійців та арабів, я так розумію – вони шукають українських жінок», - розказує військовий Олександр.

Такі випадки зараз непоодинокі. Війна руйнує тисячі шлюбів українців.

"Військовий перший раз майже за 2 роки вирвався у відпустку, а його дружина за годину до його приїзду поїхала в санаторій, бо вона втомилася і хоче бути просто жінкою. Інший військовий, який на фронті втратив всіх побратимів, дуже довго оговтувався від поранення, повернувся додому, а дома його чекала дружина і ще один чувак, бо вона теж втомилася і хоче просто щастя. Іншу жінку дратує, що її чоловік, що повернувся з фронту, постійно закриває штори у всіх кімнатах. Вона запитує, а коли це припиниться, бо вона не розуміє, що з ним і це її лякає. Кожен день є хлопці і дівчата, які повертаються з фронту і яких не розуміє соціум. Які вчора були героями на фронті, а сьогодні наче заважають, бо вони брудні, нервові і непередбачувані. Бо хто його знає, що в нього там в голові і в кишені, бо хай йде кудись лікується, а потім приходить в соціум красивий, вимитий і здоровий", - так описує ситуацію психолог Наталія Поцелуєва.  

Інший бік медалі

Чи не найбільше суспільство звинувачує у розлученнях жінок – не дочекалась, зрадила, стомилась, не зрозуміла тощо. Адже чоловіки, особливо ті, хто стали на захист України, апріорі опинилися не в тій ситуації, коли можна працювати над стосунками.

Проте є й інший бік медалі. З людьми з ПТСР жити дуже важко. У багатьох розвивається депресія, апатія. 

"Півтора року тому мого чоловіка тяжко поранили на фронті. Звісно, був довгий лікарняний період, чотири операції, я постійно була поруч. Відпрошувалась з роботи, старалась працювати по можливості віддалено – я сама бухгалтер, заробляла, сплачувала, забезпечувала. Зараз чоловік удома. Лікарі сказали, що йому потрібно більше рухатися, проте він лежить на дивані і тільки командує домашніми. Набрав зайвих 25 кілограмів – любить солодке, а в чай кладе три ложки цукру і зовсім не рухається. Ні до родини, ні до дітей, ні до фінансів не хоче мати ніякого відношення. Тричі на день маю подати йому їсти. Якщо щось не так – кидає тарілкою з їжею об стіну", - каже Ліля з Черкас.

І при цьому, розповідає жінка, чоловік постійно влаштовує допити та сцени ревнощів. "Діти його бояться, я теж. З психологом працювати не хоче. А я вже стомилась все тягнути на собі – бо треба за щось їсти, заплатити комуналку, одягнути дітей. А тут ще увечері поприбирай залишки їжі, бо пан кинув мискою об стіну чи провітрюй кімнату, бо чоловік курить просто в ліжку у спальні. Подала на розлучення, переїду з дітьми до своєї матері в село. Я розумію, що ПТСР, що йому важко, що він багато побачив там і пережив, проте більше не можу. Виходу не бачу", - розповідає Ліля.

Киянка Анна каже, що через війну, стрес та контузію її чоловік втратив потенцію. Тому змушена була подати на розлучення.

"Справа навіть не в інтимному житті. Є психологи, є багато інших способів задовольнити жінку, зрештою, є секс-шопи та й я не помішана на інтимі. Але після того, що сталося, чоловік почав робити з себе жертву. До лікарів звертатися категорично не хоче, почалися ревнощі. Його позиція – він вже не мужчина, а я то не так одягнулась, то невчасно прийшла, то не туди подивилась. Пів року постійні звинувачення, притирки, сварки на рівному місці. Щоб я не зробила – завжди винна, завжди його принижую, не розумію його і зраджую. Подала на розлучення, своєї вини не відчуваю. Можливо, як пройде курс лікування у  психолога – щось зміниться в наших стосунках", - розказала Анна.

Інша проблема - алкоголь. Дехто після пережитих жахів війни не може без "допінгу".

"Мій коханий до війни алкоголь вживав як усі – міг з друзями на вихідних випити і на свята. Після того, як побував у Кринках і повернувся – п’є щодня. Я розумію його, бо розказує такі речі, від яких волосся дибки стає. Але проблема в тому, що він коли вип’є – стає агресивним. Розбив майже увесь посуд вдома і двоє дверей. Тут варто зазначити, що під час його агресії, я закрилась у ванній – от він з кулака і почав гамселити в двері. Не знаю, що було б, якби добрався до мене. Добре, що приїхала тоді поліція. Поліцію викликаю часто, але що вони можуть вдіяти – видали припис для кривдника, який забороняє йому кілька днів наближатися до мене, він іде до батьків, а потім приходить і знову все починається. Записала його до психолога. Спілкується вже довгий час. Буває, закриється у туалеті і дві години телефоном розмовляє, виходить плачучи. Але результату я не бачу. Мушу розлучитися, бо боюся за дитину", - розказала дружина військового морпіха Олена.

Серез головних причин розлучень - відстань, зради та ПТСР
Серез головних причин розлучень - відстань, зради та ПТСР

Дарина з міста Яготин також подала на розлучення. На судовому засіданні суддя призначив два місяці до розірвання шлюбу, аби дати подружжю налагодити стосунки. На суді представник держави звинувачував жінку у тому, що вона не цінує чоловіка-військового, на що Дарина запропонувала судді побути в її шкурі.

"Чоловік пішов служити, був по місцю, інколи в нього в телефоні знаходила переписки з іншими жінками. Заривала очі. Перед самим відправленням в Донецьку область, поки він був у ванній, подзвонила дівчина, яка була підписана в нього в телефоні як "Кохана". Поїхав на фронт, почав мені дзвонити, звинувачувати в тому, що я сплю вночі, а він на фронті і я його не розумію. Відправляла посилки, передавала передачі, купляла все, що було необхідне йому. Хоча навіщо мені це було робити, як у нього є "кохана"?  Зараз він повернувся, бо в нього тяжко хвора мати. Я її по суті доглядаю, бо ж він несе службу. А йому знову написує "Кохана". Тим часом чоловік почав до всього придиратися – то в мене зайві кілограми, то в хаті не прибрано, то борщ не смачний. Відчуваю, що я йому потрібна тільки для того, аби доглядати матір і відправляти посилки на фронт за свій кошт. Чекаю коли нас розлучать. Хай бере "кохану" і разом доглядають його матір. Спротивила цього чоловіка, вже почуттів ніяких не лишилось", - розказала жінка.    

Ще одна жінка розповідає, що війна дуже змінила її чоловіка. І після повернення він навіть не намагається повернутися в родину.

"Мій чоловік повернувся з фронту зовсім іншою людиною. Раніше був спокійний, тихий, адекватний сім’янин. Зараз він п’є, курить всяку гидоту, пропадає у вільний час з чоловіками в гаражі, звинувачує мене і батьків у тому, що він за нас був на війні. Де беруться гроші його не цікавить. На фронті отримував непогано, проте жодної копійки в сімю не приніс. Каже. що все купував за свій кошт, харчувався за свій кошт, машини ремонтували за свої. Але в мене є підозра, що купував наркотики, або грав у онлайн-казино.... З приводу й без приводу в нього нерви. Поки що звернулись до психолога – якщо не допоможе, подам на розлучення. Мені дітей треба ставити на ноги, а не спускати гроші на його п’янки і гулянки. Я не кажу про себе чи про своє життя, але дітей треба якось ростити", - каже Леся з Тернополя.  

 Винна війна

 Як повідомляв Опендатабот, протягом першого півріччя 2023 року в Україні кількість зареєстрованих шлюбів скоротилася на 17% до відповідних показників 2022 – року початку повномасштабної війни. Натомість розлучень у 2023 році побільшало на третину. За даними соцопитування, 44% розлучених українців вказали, що розлучились через війну.

Військовий психолог Андрій Козинчук стверджує, що розлучення – цілком нормальний процес, такий, як і одруження.

"У 2022 році всі швидко одружувались через страх загибелі або окупації. Такі шлюби найчастіше були емоційним рішенням. Тому у 2024 році спостерігається тенденція розлучень. Багато жінок виїхали за кордон задля безпеки, люди фізично віддалились одне від одного, що теж впливає на подружнє життя. Проте в часи війни такі розлучення проходять менш травматично. Бо якщо у мирному житті розлучення – це невеличка смерть, то на фоні війни – сам процес процес менш травматичний, бо є ще чимало чинників, які впливають негативно на психіку", - каже Козинчук.

Шлюби, укладені в умовах війни, часто закінчуються розлученням
Шлюби, укладені в умовах війни, часто закінчуються розлученням

Психолог Наталя Холоденко пояснює, що через війну, а особливо у бійців на фронті, у людей зараз підвищений емоційний стан. І чим він вищий, тим більша є потреба на когось "вилити" свою тривогу, страх, емоції.

"А от інший партнер цього зрозуміти не може. Тому починаються звинувачення – ти не так розумієш, не так підтримуєш, не так себе поводиш", - пояснює психолог.

На її думку, стосунки на відстані – одне з найскладніших випробувань для подружжя. Адже чоловіки по суті "закриті" в Україні та "відкриті" для інших жінок. Те ж саме і з жінками за кордоном – вони теж можуть відчути симпатію. А згодом люди вже починають жити різним життям окремо один від одного.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.