Експерти розповіли, чим літні блекаути відрізняються від зимових і наскільки реальні влітку

Читать на русском

Відключення світла вже відбуваються у Харкові, Кривому Розі та Херсонській області

Читать на русском
Блекаут
Експерти про відключення світла в Україні та загрозу їх застосування

Відключення світла вже відбуваються у Харкові, Кривому Розі та Херсонській області

Принципової різниці між літніми та зимовими відключеннями світла немає, але при теплій погоді їх перенести значно легше. Однак споживання електроенергії у разі сильної спеки збільшиться. Особливо непросту ситуацію експерти очікують у другій половині літа.

Про це йдеться у матеріалі KP.UA. Те, що навіть після масованої березневої атаки енергосистема України продовжила працювати, вселяє певний оптимізм. З іншого боку, уточнюють експерти, сьогодні ми далеко не на піку споживання електроенергії. Крім того, навесні на повну потужність працює гідроенергетика, тож у цей період критичних проблем з електрикою немає. Влітку, на жаль, ситуація зміниться. З одного боку, зменшиться генерація: сезонно зменшаться можливості «Укргідроенерго», а атомні блоки виведуть на планові ремонти. Одночасно споживання у разі сильної спеки збільшиться. Особливо непросту ситуацію експерти очікують у другій половині літа.

Блекаутів не буде, але «проблемні точки» збережуться

Голова спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко уточнив, що саме поняття «блекаут» має на увазі повне відключення електроенергії на всій території країни. Таке навряд чи трапиться, але при цьому, вважає експерт, певні регіональні відключення на українців все ж чекають. Власне, вони вже відбуваються – у Харкові, Херсонській області, Кривому Розі. Але говорити про те, що це відбуватиметься на всій території України, все ж таки було б занадто песимістично.

Влітку на регулярні відключення очікують не тільки промисловість та бізнес, а й населення. Особливо це стосується прифронтових регіонів, де постійно йдуть обстріли та зруйновано інфраструктуру.

Можливо, регулярних відключень світла і не буде, а от періодичні будуть, погоджується експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук. Це залежить від низки чинників: конкретного регіону, дня тижня (у вихідні споживання менше, у понеділок – більше, ніж у середині робочого тижня тощо), а також від того, скільки блоків АЕС буде виведено на планові ремонти. До того ж він вважає, якщо не буде чергових сильних ракетних ударів по енергетиці, блекаутів таки вдасться уникнути.

"Будуть обмеження – можливо, по кілька годин уранці чи ввечері, і не щодня. Такого, як узимку 2022-2023, коли люди сиділи без електрики і вдень, і вночі, не буде. В Україні зберігаються «проблемні точки» – Харків, Одеса, але «середня температура по палаті» буде цілком стерпною. Я не бачу сьогодні підстав відключати споживачів від світла більш як на дві години на добу. Якщо, звісно, ​​це не пов'язано з ремонтом конкретного об'єкта та його поступовим підключенням до мережі", - додав Корольчук. 

Різниця літніх та зимових відключень світла

На думку Попенка, принципової різниці між літніми та зимовими відключеннями немає. Усі відключення та обмеження постачання електроенергії пов'язані з дефіцитом електроенергії у спільній мережі, але це зумовлено руйнацією генерації, систем передачі.

Водночас не можна не звернути уваги, що велика різниця між зимовими та літніми відключеннями полягає в тому, що влітку їх перенести значно легше. Влітку у разі тривалого відключення електрики споживачів чекають непрацюючі кондиціонери та вентилятори та псування продуктів у холодильнику. Так само складно буде зробити заготівлі (заморозки) на зиму овочів. Взимку зростання споживання електроенергії багато в чому пов'язане з тим, що люди використовують електрику для обігріву, від електрики залежать багато опалювальних систем, насамперед газові, каже Корольчук. Також від електроенергії залежить робота теплокомуненерго.

"Крім того, зима відрізняється ще й затяжним зростанням споживання електроенергії. Приблизно із середини листопада ми виходимо на споживання приблизно на 14-16 тис. МВт на добу, і таке споживання тримається до кінця холодного періоду", - акцентував Корольчук. 

Влітку такої стабільності немає, і періоди зростання споживання набагато менш тривалі. Навіть якщо настає сильна спека, холодильно-вентиляційне обладнання у магазинах, на складах, на виробництвах працює на повну потужність, а люди максимально використовують кондиціонери, не можна сказати, що такий стабільний графік високого споживання триватиме до кінця літа. Практика показує, що періоди сильної спеки рідко тривають понад два тижні навіть у найспекотніше літо. Тобто, підсумував Корольчук, у найспекотніші дні споживання може вийти на 15 тисяч МВт, але як тільки температура на вулиці стане комфортною, споживання відразу падає до 12 тисяч МВт. Для енергосистеми таке навантаження є більш щадним.

 Загроза відключень світла

Нещодавно у коментарі Forbes Ukraine директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко розповів, що через ракетні удари з боку окупантів Україна втратила до 7 ГВт генерації. За його словами, країна навряд чи пройде піки споживання в липні-серпні та взимку без обмежень енергопостачання. Це помірковано-оптимістичний сценарій. За найгіршого сценарію доступ до електрики буде відсутній протягом чотирьох-шести годин на добу. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.