Допомога Україні від США, заборона консульських послуг для військовозобов'язаних та ДТП з п'яним очільником Броварської РДА: найважливіше за тиждень

Читать на русском

Перший пакет американської допомоги прямує до України, міністр Сольський подав у відставку через корупційний скандал, Київ йде на непопулярні й контраверсійні заходи, аби підсилити мобілізацію

Читать на русском
Головне за тиждень
Найважливіші новини та скандали за 22-28 квітня

Перший пакет американської допомоги прямує до України, міністр Сольський подав у відставку через корупційний скандал, Київ йде на непопулярні й контраверсійні заходи, аби підсилити мобілізацію

На 21 засіданні міністрів оборони у форматі Рамштайн Україні пообіцяли рекордний пакет допомоги на 6 мільярдів доларів. Німеччина оголосила про передачу Києву третьої своєї установки ЗРК Patriot і спонукає союзників по НАТО підтримати ініціативу. Українські мігранти ризикують залишитися без підтримки іноземних урядів, адже Київ припинив надавати консульску підтримку військовозобов'язаним. ЗСУ вдарили ATACMS по системі ППО на мисі Тарханкут в окупованому Криму — росіяни кажуть про підготовку до знищення Керчинського мосту.

Відеоверсія новин тижня:

Понеділок, 22 квітня: російська ракета влучила в харківську телевізійну вежу, консульства припинили надавати допомогу військовозобов’язаним закордоном

Російська Х-59 влучила в телевізійну вежу в Харкові. 255-метрова споруда переламалася навпіл. Ніхто не постраждав, але ворожі пропагандисти подавали подію як величезну перемогу. Вони заявили, мовляв, на телевежі розмістилися антени ППО. У такий спосіб вони виправдовують воєнний злочин, адже єдиним реальним наслідком атаки цього об’єкту цивільної інфраструктури стала втрата цифрового телевізійного сигналу в місті. Згодом у мережі з’явилися фото руйнувань.

Українське МЗС заборонило керівникам усіх дипустанов України надавати консульські послуги всім чоловікам призовного віку. З 23 квітня по 18 травня, коли ввійде в дію новий закон про мобілізацію, через закордонні представництва військовозобов'язані зможуть лише оформити документи для повернення додому. Скористатися послугами консульств зможуть лише громадяни, які подали заявку та оплатили збір до 23 квітня. Ініціатива має на меті сприяти поверненню військовозобов’язаних в Україну, зокрема для уточнення облікових даних.

Такі методи викликали неоднозначну оцінку. Дехто, як нардеп Володимир Вятрович, вважають, що такий крок спонукає біженців залишитися в країнах перебування. Але міністр Дмитро Кулеба переконаний, що така позиція є справедливою для тих, хто залишився в Україні. У Польщі, після того, як місцеве посольство зупинили прийом документів від українських чоловіків призовного віку, спалахнув протест. Натовп із криками «Йди у свою Україну сам служи!» вимагав відновити попередній режим роботи.

Вівторок, 23 квітня: Британія надсилає рекордний пакет допомоги, Сенат проголосував за надання Україні підтримки на 61 мільярд доларів

Уряд Великої Британії виділив Україні додаткову допомогу в розмірі 617 мільйонів доларів — це найбільше від початку повномасштабної війни. Йдеться про десятки човнів різних типів, чотири сотні одиниць техніки, ракети та боєприпаси. У 2024 роціі Лондон планує надати Києву 3 мільярди фунтів стерлінгів (3,72 мільярда доларів США).

Тим часом Сенат США проголосував за низку законопроєктів із підтримки союзників, які тиждень тому, подолавши опір частини республіканців, проголосувала Нижня палата Конгресу. Ультраправий сенатор Майк Лі вніс поправки, щоб затягнути процес, але більшість очікувано їх не підтримала. За виділення Україні 61 мільярда доларів проголосувало 79 сенаторів, проти — 17. Президент Сполучених Штатів Джо Байден привітав рішення та пообіцяв негайно підписати законопроєкт «як тільки він опиниться в мене на столі».

Середа, 24 квітня: Байден підписав законопроєкт про підтримку союзників, перший пакет допомоги від США

Наступного дня президент Сполучених Штатів Джо Байден, поставив свій підпис на законах про допомогу союзникам. Він пообіцяв, що перша партія допомоги надійде вже через кілька годин, оскільки вона спакованою очкувала на базах у Європі, зокрема в Німеччині та Польщі.

Пентагон опублікував список довгоочікуваного пакету озброєння, загальна вартість якого сягнула мільярда доларів. Серед іншого він містить засоби ППО, міни, артилерійські боєприпаси, високоточні бомби, бойові машини піхоти Bradley, MRAP, HMMWV. Далекобійні ракети в цьому списку не зазначаються, але вони можуть проходити під номенклатурою боєприпасів до HIMARS. Втім New Yurk Times повідомляє, що певну кількість ракет ATACMS Байден надіслав Україні таємно ще до того, як у Конгресі прийняли закон.

 В Україну вирушила військова допомога від США

Кабмін прийняв рішення припинити видачу внутрішніх та закордонних паспортів військовозобов’язаним громадянам за кордоном. Відтепер це можна буде зробити лише у виключно на території України. Вимоги не стосуються чоловіків, які можуть на законних підставах перетинати державний кордон. А ще у Польщі можуть обмежити видачу паспортів студентам з України. Ініціатива створює серйозні проблеми, ускладнює отримання допомоги та працевлаштування. 

Четвер, 25 квітня: міністра сільського господарства пішов у відставку через підозру в корупції, Польща погрожує депортувати українських громадян без паспорта

Міністр сільського господарства України Микола Сольський подав у відставку, після того, як НАБУ звинуватило його в незаконному заволодінні державною землею. Заяву розглянуть на найближчому засіданні Верховної Ради. НАБУ вважає, що міністр спільно з групою високопосадовців завдав державі багатомільйонних збитків. За версією правоохоронців, змовники знищили документи, що підтверджували право двох держпідприємств на землю. Після чого оформили ділянки на підставних осіб. Наділи землі передали в оренду одному з агрохолдингів. Сокальський каже, що це справа семирічної давності, коли він ще був адвокатом і йдеться про судову суперечку.

Високопосадовці Польщі та Литви заявили про намір депортувати тих військовозобов’язаних українців, які не мають паспорта. Наразі йдеться про понад 200 тисяч чоловіків. Але не всі країни ЄС дотримуються такої думки. Німеччина оголосила, що буде надавати підтримку громадянам України, навіть якщо вони мають прострочені документи. Подібну позицію озвучили також у Сполучених Штатах. У самій Польщі теж не всі поділяють таку ідею, очільник польського МЗС Радослав Сікорський заявив, що така практика є неетичною. Втім Міністерство закордонних справ України обіцяє найближчим часом оприлюднити інформацію щодо того, як українці в Польщі зможуть стати на військовий облік дистанційно

Пʼятниця, 26 квітня: аварія з п'яним очільником РДА Броварів, засідання Рамштайну, Зеленський закликає світ не допустити повторення Чорнобильської катастрофи

Голова райдержадміністрації Броварів Володимир Майбоженк врізався в натовп. Четверо людей отримали тяжкі травми, троє з них мають переломи. Патрульні прибули на місце та взяли у винуватця пригоди алкотест — виявилося, що в крові голови райдержадміністрації 2,3 проміле алкоголю. Правоохоронці офіційно заявили, що водій п’яний. Після цього Майбоженка звільнили, слідчі збирають докази для суду. Момент аварії потрапив на відео.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/2077

На засіданні міністрів оборони у форматі «Рамштайн» міністр оборони США Ллойд Остін повідомив про підготовку рекордного пакету допомоги Україні на суму 6 мільярдів доларів. На ці кошти має бути розміщено замовлення з виготовлення нової зброї на підприємствах ВПК Сполучених Штатів. Це дасть можливість ЗС США поповнити власні запасти, а Україна отримає озброєння зі складів Пентагону. Поставки допомоги критично важливі. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський, який теж був на засіданні, повідомив, що на фронті ситуація тяжка й має тенденцію до загострення.

У п’ятницю, 26 квітня, на 38 річницю аварії на ЧАЕС, президент Володимир Зеленський закликав світ не допустити повторення трагедії. За його словами, дії росіян довкола найбільшої в Європі Запорізької АЕС можуть до цього призвести. Зеленський закликав тиснути на Росію, щоб запобігти цьому. Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський заявив, що через практику армії РФ використовувати атомну станцію, як прикриття, виникає небезпека нової атомної катастрофи.

Субота, 27 квітня: ТЦК на блокпостах, росіяни просуваються в районі Очеретиного, Німеччина передає Україні третій Patriot

У ЗМІ з’явилася інформація, що згідно з рішенням РНБО, практика чергування представників ТЦК поряд із поліцією на блокпостах по всій країні стане загальноприйнятою. Про це, начебто, заявив Головний львівський комендант Тарас Грень. Нововведення має стати черговим кроком у засобах із посилення мобілізації. Союзники вважають, що після ухвалення пакета допомоги США, найбільшим викликом для обороноздатності України став саме брак особового складу.

Тим часом окупанти зуміли просунутися в районі населеного пункту Очеретине на Донеччині. Ворог застосував резервні з’єднання, аби зайняти третину селища. Це дало йому перспективи прорвати лінію оборони Очеретине-Бахмутка. Вождь росіян Володимир Путін поставив перед своїми військами завдання вийти на межі адмінкордону Донецької області, тому запеклі бої тривають. ЗС РФ розширюють плацдарм для наступу на Авдіївському напрямку. Аналітик BILD Юліан Рьопке написав, що там можливий прорив фронту.

Берлін заявив про передачу свого третього ЗРК Patriot на потреби ЗСУ. Німеччина ініціювала пошук додаткових систем ППО для України, спонукаючи західні країни допомогти в цьому. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг привітав такий крок і закликав союзників підтримати ініціативу. Наразі відомо, що Іспанія заявила про готовність постачати Україні ракети до установок Patriot.

Неділя, 28 квітня: росія прорвала лінію фронту поблизу Авдіївки, ATACMS вдарив по ППО ворога в окупованому Криму

Наприкінці тижня ворог зумів прорвати лінію оборони ЗСУ і просунутися на кілька кілометрів у районі Авдіївки. Крім того, українське командування вважає, що росіяни намагатимуться прориватися в бік Вугледара, Покровська, Курахового, щоб захопити південь Донецької області. У Часів Яр для підкріплення командування перекинуло спецпідрозділи Головного управління розвідки. Місто критично важливе для оборони, оскільки його окупація дасть ворогу можливість рухатися в бік агломерації Краматорська, Костянтинівки, Дружківки та Слов’янська. Інститут вивчення війни вважає, що влітку росіяни спробують створити оперативну загрозу для України, але цей задум реалізувати не вдасться.

Поставки озброєнь та боєприпасів відновилися вперше за шість місяців. Фото: Getty Images
ATACMS вдарив по російській ППО в Криму: Getty Images

У неділю були й хороші новини: ATACMS з касетною бойовою частиною прилетів на голови окупантів на мисі Тарханкут в окупованому Криму. Там розташована система протиповітряної оборони, однак ступінь її ураження наразі невідомий. Росіяни вважають, що удари по засобах ППО потрібні ЗСУ для підготовки до знищення Кримського мосту. ППО, а не літаки, стало мішенню і під час удар ATACMS в районі аеродрому біля Джанкою.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.