Зміна установки. Чому не можна годувати диких тварин

Читать на русском

Вчені прийшли до висновку, що залишене на узбіччі органічне сміття тільки шкодить диким тваринам

Читать на русском

Вчені прийшли до висновку, що залишене на узбіччі органічне сміття тільки шкодить диким тваринам

Скільки разів після пікніка, вважаючи себе людиною відповідальною за збереження екології, кожен з нас збирав і вивозив той що залишився пластик і викидав на узбіччя органічні залишки їжі? Швидше за все, якщо не регулярно, то часто.

Інформатор розповість вам, чому обходиться так з дикою природою - не можна.

Вчені, що публікуються на Popular Science,довели, що такий тип людської поведінки необоротно впливає на процеси в дикій природі і призводить до загибелі популяцій тварин. Він виробляє у них так звану залежну поведінку, а згодом нерозбірливість в споживанні, агресію по відношенню до людини і навіть смерть.

Як це працює

Бананова шкірка, кірка апельсина, шкірка від огірка або яблука, горіхова шкаралупа, недоїдені сухофрукти, залишки погано просмаженого або навпаки пересмаженого м'яса, яке, що називає "не зайшло" - всі ці органічні елементи їжі, по-перше, розкладаються набагато довше, ніж прийнято вважати.

Для швидкого процесу необхідні умови, яких в звичайних природних умовах немає - наприклад, багата мікробами среда, тепло і часте обертання матеріалів. Залишена людиною їжа в природному середовищі незмінно викликає тривалі процеси гниття. І по-друге, приманює диких тварин.

Тварини приходять на запах і поїдають харчові відходи, рясно залишені людиною в лісі, на галявині, на узбіччі польової дороги. І все б нічого, але в цьому випадку залишки їжі не працюють на благо ні як добриво ґрунту, про що часто думаємо ми, люди, залишаючи недоїдену їжу на землі. Ні як здорова підгодівля для тварин. Адже споживання останніми прогнилих залишків закономірно призводить до хвороб.

Крім того, постійне "підживлення" такого типу формує у тварин залежну від нього модель поведінки. Тварини не шукають їжу в природному середовищі, а спрямовуються за нею в ті місця, де їжу поганої якості - харчові відходи людини - можна підібрати. Підкреслимо, мова йде про диких тварин в дикій природі. Порушується баланс всього.

Проблема не тільки існує, вона серйозніше нас з вами

Директор з освіти та досліджень Центру етики на відкритому повітрі Бен Лоухон рекомендує, перш ніж кидати серцевину яблука в кущі або вилити під ноги залишки заварної кави, запитати себе: були б тут ці предмети, якщо б тут не було мене?

Навіть якщо ці відходи коли-небудь згниють, вони не тільки будуть дратувати очі до моменту свого зникнення. Але обов'язково призводять до серйозних змін в екосистемі.

"У тварин набагато більш розвинений в порівнянні з нами нюх. Це означає, що коли ви викидаєте їжу, це, в основному, неонове світло для всіх видів тварин в природі", - говорить біолог і еколог з питань відпочинку Джефф Маріон.

Все починається вже з того, що людина невинно викидає в траву жменю насіння або горіхів, або спалює упаковку від ароматної їжі в багатті. На це місце обов'язково прийдуть тварини. Вони поглинуть шкірку від банана або горіхи сьогодні. А завтра, якщо люди знову викинуть їжі на цьому місці, приручені тварини з'їдять ті відходи, які людина залишить за собою на цей раз.

Такий механізм поведінки тяжіння або залежності від "підгодівлі". Але оскільки така годівля носить стихійний характер, а людина часто разом з органічними відходами викидає залишки неорганічного пластика і інших видів упаковок - харчуються цим тварини, які приречені на хвороби і вимирання.

"Ви не уявляєте, наскільки швидко дикі тварини пристосовуються. Як тільки вони отримують людську їжу, то починають постійно повертатися за новою, без розбору в якості", - говорить учений.

Коли тенденція стає небезпечною

Як тільки у тварин виникає поведінка тяжіння, вони починають докучати людям, приходячи за їжею в відомі їм місця.

"У цьому сенсі, навіть залишки розсипаної локшини або насіння - проблематичні. Але коли нас не залишають у спокої бурундуки або чайки - це півбіди. А тепер уявіть небезпеку для людини, яка несвідомо заманила залишками їжі дикого ведмедя", - говорить учений.

На його думку, всі тварини, що ведуть полювання за людською їжею, стають в тій чи іншій мірі агресивними. Особливо, якщо вони цю їжу не знаходять.

Експерти встановили, що дикі тварини не тільки перестають шукати їжу в дикій природі, але навіть позбавлені можливості навчати цього своїх малюків. Замість цього в підсумку, якщо людина припиняє викидати відходи їстівні, тварини в дикій природі починають ковтати навіть знайдене неїстівне сміття.

"Це може бути гігієнічна помада або упаковки від їжі", - говорить Маріон.

Так, в Національному парку Гранд-Каньйон у 22 олені, яких приваблювала їжа, але які виснажувалися через те, що тимчасово люди припинили викидати органічні відходи на місцевості, де мешкали тварини, після їх смерті і розкриття в кишечнику були виявлені до п'яти фунтів пластикової фольгованої упаковки.

Широко відома історія філіппінського кита, якого викинуло на берег. У мертвого ссавця всередині виявили 40 кг пластику.

Підживлення диких тварин - шлях до приручення, а значить - в нікуди

Привчена до такої неякісної та стихійної підгодівлі тварина сприймає людину, як джерело їжі. Цей процес призводить не тільки до того, що зграї або табуни диких тварин стають загрозою для майна людини. У тварин знижується поріг страху перед людиною. Такі тварини простіше і швидше стають здобиччю браконьєрів.

"Це вплив, якого можна уникнути. У наших силах вберегти тварин в дикій природі від людської їжі", - резюмує Бен Лоухон.

Все що для цього потрібно:

- не годуйте тварин в дикій природі;

- не кидайте на узбіччя або на місці проведеного вами пікніка в лісі залишки їжі;

- не закопуйте їстівне сміття під камінням;

- не кидайте упаковки від їжі в багаття, оскільки це - одне з перших місць, яке досліджує дика природа;

- викидайте сміття в контейнери і забирайте з собою;

- зустрічаючи сміття, залишене людиною, на лісовій стежці або в парку, підберіть і віднесіть його звідти, навіть якщо воно не ваше.

Раніше Інформатор повідомляв, що в Україні фіксуватимуть з космосу незаконні вирубки лісу .

Також читайте, в Києві тварин з притулку під час локдауну безкоштовно привозять додому .

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.