Вівсяна каша: користь та шкода для організму

Читать на русском

Дізнаєтеся про корисні властивості вівсяної каші та шкоду від неї

Читать на русском

Дізнаєтеся про корисні властивості вівсяної каші та шкоду від неї

Користь вівсянки полягає в поживних речовинах, необхідних організму щодня. Її по достоїнству оцінили англійці, сніданок яких рідко обходиться без смачної каші. Багато майстрів кулінарного мистецтва готують з вівсяних пластівців вишукані страви та десерти. Але так було не завжди. До середини 19 століття овес вважався їжею для худоби і бідних людей. У деяких європейських країнах він не користується популярністю донині. Пропонуємо разом з Інформатором розібратися, чим корисний цей продукт, чи варто вживати його щодня і чи може він зашкодити.

Харчова цінність і хімічний склад вівсянки

Овес є джерелом енергії, так як в ньому міститься близько 59 г простих вуглеводів. Вони представлені у вигляді складних крохмалів, тому довго переробляються і поступово надходять в організм. Калорійність на 100 грам - 230 ккал.

Продукт містить велику кількість вітамінів і мінералів, які відіграють важливу роль для здоров'я нервової системи, краси шкіри, волосся і нормалізації метаболізму.

Харчова цінність і хімічний склад вівсянки 

Речовина

% від добової норми

А (ретинол)

3

С (аскорбінова кислота)

0,2

B1 (тіамін)

51

В2 (рибофлавін)

8

В4 (холін)

8

В5 (пантотенова кислота)

13

В6 (піридоксин)

6

В7 (біотин)

40

В9 (фолієва кислота)

14

Вітамін Е(токоферол)

11

Вітамін РР (нікотинова кислота)

23

Калій

12

Магній

44

Фосфор

52

Йод

4

Залізо

26

Кобальт

50

Мідь

31

Селен

53

Марганець

246

Цинк

26

Фтор

1

Користь вівсяної каші

Щоб отримати пластівці, цільні зерна вівса висушують, шліфують і пропарюють. Під впливом гарячої пари вони стають м'якше, завдяки чому скорочується час приготування каші. Разом з тим така обробка дозволяє зберегти всі корисні властивості злаку.

Користь вівсяної каші

Чим корисна вівсянка:

  • стимулює травні процеси і відновлює нормальну мікрофлору кишківника;
  • захищає від ракових захворювань, за рахунок високого вмісту антиоксидантів;
  • знижує рівень холестерину і ризик утворення тромбів;
  • підвищує імунітет, захищає від простудних і інших хвороб;
  • нормалізує обмін речовин і робить організм менш вразливим до інфекцій;
  • покращує роботу нервової системи, захищає від згубного впливу стресу;
  • виводить токсини і шлаки, мінімізує вплив вільних радикалів;
  • сприятливо впливає на роботу серцево-судинної системи, нормалізує артеріальний тиск;
  • служить для профілактики захворювань щитовидної залози;
  • зміцнює кістки і м'язові тканини;
  • підтримує в нормі всі показники крові, в тому числі рівень цукру.

Пропонуємо розглянути корисні властивості вівсянки на конкретних випадках.

Для жінок

Жіночий організм найсильніше схильний до впливу зовнішніх факторів. І результат цього впливу, що називається, у наявності. В першу чергу страждає нервова система, погіршується сон, з'являються висипання і втрачається природний блиск волосся. Допомогти вівсянка може, як зсередини, так і зовні. З неї прийнято робити різні скраби і маски для здоров'я шкіри.

Користь вівсяної крупи для жінок поширюється на:

  1. Метаболізм. Швидше засвоюються корисні речовини і виводяться токсини. З'являється більше енергії для щоденних жіночих справ.
  2. Кровоносну систему. Відомо, що така недуга як варикоз частіше зустрічається у представниць жіночої статі. Завдяки вживанню каші можна захистити вени від хвороби.
  3. Кишківник. Проблема ускладненої дефекації знайома більшості жінок. Перемогти запор допоможе регулярне вживання страв зі злаку.
  4. Вагу. Існують різні дієти, засновані на вживанні вівсяної крупи. Вони відносяться до розряду щадних, не вимагають голодування і сприяють швидкому зниженню ваги.
  5. Нервову систему. Корисність вівсянки для слабкої статі полягає в утриманні магнію і вітаміну В6. Вони захищають організм від згубного впливу стресу і допомагають краще справлятися з нервовим напруженням.
  6. Шкіру і волосся. Високий вміст вітаміну Е сприяє поліпшенню стану шкіри і волосся. Для зовнішнього впливу часто застосовують вівсяну воду, маски домашнього приготування і відлущувальні скраби.
  7. Молодість. Антиоксиданти перешкоджають впливу вільних радикалів, що руйнують клітини. В результаті шкіра довше залишається еластичною і молодою.

Для чоловіків

Користь вівсяної крупи для чоловічого і жіночого населення планети мало чим відрізняються. Тому немає сенсу повторно перераховувати всі переваги продукту. Зупинимося лише на тих, які стосуються безпосередньо чоловіків. До складу вівса входить вітамін Е (токоферол). Ця речовина сприятливо впливає на вироблення гормону тестостерону. Останній грає важливу роль у виробництві сперматозоїдів. Крім того, чоловіки, які інтенсивно займаються спортом, вважають вівсянку одним з найкращих продуктів для нарощування м'язів.

При вагітності

При вагітності необхідно стежити за харчуванням ще більш ретельно. Адже забезпечувати вітамінами і мінералами тепер доводиться не тільки себе, але і плід, що розвивається.

У цей період корисність вівсяної каші буде високою через:

  1. Вітамін В9. Сприяє нормальному формуванню нервової системи майбутнього малюка і перешкоджає виникненню дефектів розвитку.
  2. Залізо. Сприятливо впливає на процес розвитку і дозрівання клітин крові у плода. Допомагає боротися з втомою, усунути анемію і нервозність у майбутніх мам.
  3. Клітковина. Багатьох майбутніх породіль турбують проблеми, пов'язані з нерегулярною дефекацією. Наявність в складі крупи клітковини і волокон допомагає вирішити цю проблему.
  4. Вітамін В6. Бореться з симптомами токсикозу, нудотою і нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту.
  5. Вітамін В7. Користь від вівсянки пошириться на зовнішній вигляд вагітної. Випадання волосся, ламкість нігтів і інші проблеми легко вирішуються завдяки біотину.

Більше вітамінів і мікроелементів можна отримати, якщо їсти кашу разом з фруктами, горіхами і насінням льону.

При грудному вигодовуванні

Разом з молоком матері в організм дитини можуть потрапити як корисні, так і шкідливі для здоров'я речовини. Тому годуюча матір повинна ретельно стежити за раціоном харчування. Великим плюсом буде присутність в ньому злакових культур. Користь вівсяної каші на воді для організму жінки та дитини неоціненна. До того ж, вона є досить калорійною, щоб задовольнити фізіологічні потреби обох. До складу вівса входить маса вітамінів і мікроелементів, які так необхідні дитині в перший рік життя.

Зверніть увагу! Всупереч судженням, від помірного поїдання вівсянки не повніють. Тому жінки спокійно можуть їсти її до трьох разів на тиждень.

Жінки, що нещодавно народили, часто стикаються з проблемою випадіння волосся і руйнування зубів. Біотин і інші корисні речовини допомагають впоратися з даними проблемами. Зовнішній вигляд новоспечених мам не постраждає, якщо в раціоні будуть присутні пластівці з вівса. Страва допомагає підтримувати показники цукру в крові при діабеті будь-якого типу в допустимих межах. Містить клітковину і має низький глікемічний індекс.

Для дітей

Для правильного розвитку дитячого організму потрібен будівельний матеріал у вигляді білка, магнію, заліза та інших речовин. У великій кількості їх можна знайти в вівсянці. Каша також містить корисні жири і вітаміни.

Для дітей

Юні дослідники витрачають багато енергії на те, щоб пізнавати цей світ. Поповнити її запаси допоможе систематичне вживання злаків. Вони повільно засвоюються і поступово насичують організм. Тобто виступають свого роду паливом.

Користь вівсяної каші для дітей:

  • сприяє правильному формуванню нервової системи;
  • стимулює розумовий розвиток;
  • бере участь в кровотворенні;
  • допомагає зміцнити імунітет;
  • нормалізує процеси травлення;
  • бере участь у формуванні кісток і м'язової тканини.

Через порушення в роботі кишківника у малюків часто трапляються розлади стільця. Страви з вівса здатні налагодити процеси дефекації.

Перший прикорм у вигляді перемелених вівсяних зерен педіатри рекомендують вводити з 8 місяців. Протипоказанням до цього можуть стати ознаки діатезу. Якщо такі є, краще перенести знайомство з кашею на деякий проміжок часу.

При схудненні

Існує безліч дієт, заснованих на вживанні цього продукту. Користь вівсянки на воді полягає в її здатності очищати організм від шлаків і насичувати клітини корисними речовинами.

При схудненні

Розрізняють два основних види дієт:

  • сувора;
  • щадна.

При першому варіанті дозволяється протягом тижня їсти тільки кашу на воді, пити зелений чай і різні відвари. Можна скинути до 8 кг. Другий варіант передбачає вживання фруктів, ягід, олії, підсолоджувачів в якості доповнення. Також дуже результативний спосіб схуднути.

Лікувальні властивості вівсянки

Страви з вівсянки є частиною раціону пацієнтів з різними патологіями. Вони часто входять до складу дієти, що щадить людей, які перенесли порожнинні операції. В період реабілітації каша дозволяє організму швидше відновлюватися. В обов'язковому порядку її рекомендують вживати при серцево-судинних, ниркових, печінкових патологіях і хворобах дихальних шляхів.

Лікувальні властивості вівсянки

Лікувальні властивості вівсянки великі при:

  • Панкреатиті. При запальному процесі підшлункової залози можна вживати страви з борошна, приготовлені шляхом подрібнення цілісних злаків або пластівців, а також саму кашу. Завдяки в'язкій консистенції забезпечується захист слизових травного тракту від агресивного впливу жовчі.
  • Гастрит. Крім каш на воді, можна готувати різні киселі зі злаків вівса. При такій дієті виходить швидко налагодити роботу органів травлення та прибрати запалення.
  • Цукровий діабет. Користь вівсянки для організму полягає в здатності підтримувати рівень цукру в крові в допустимих межах. Показана при цукровому діабеті будь-якого типу. З пластівців можна готувати різні страви, в тому числі десерти.
  • Подагра. Знизити концентрацію шкідливої сечової кислоти і нормалізувати порушений баланс речовин дозволяє дієта на основі вівсяної крупи.
  • Запор. Для стимуляції перистальтики кишківника рекомендується вживати каші і киселі з пластівців. Щоб поліпшити смакові якості страв, можна додати фрукти і ягоди. Позитивний вплив на роботу кишківника досягається завдяки наявності в складі клітковини і харчових волокон.
  • Коліт. При гострій формі рекомендується повністю виключити вживання їжі. На 2-3 день можна ввести вівсяний відвар, а потім легку кашу. Якщо підійти до дієти з розумом, шкоди вівсянка не нанесе.
  • Зашлакованність кишківника. Сильна зашлакованість кишківника позначається на загальному самопочутті людини. Використовуючи деякі рецепти народної медицини, можна впоратися з цією проблемою. Перший: 2 ст. ложки вівсяної муки залити склянкою окропу. З'їсти вранці натщесерце без додавання солі і цукру. Другий: 3 ст. ложки цільної крупи на ніч залити склянкою води або молока. Перед вживанням додати сухофрукти, горіхи і мед. Такі варіанти сніданку допоможуть налагодити роботу кишечника.

Користь вівсянки в косметології

Про корисні властивості вівсянки для організму чули всі. Однак мало хто знає, що вона є частим компонентом домашніх масок для обличчя та волосся.

Користь вівсянки в косметології

Найпопулярніші рецепти краси:

  • Поживна маска для обличчя. Змішайте 1,5 ст. ложки пластівців, 50 грам кефіру, 1,5 ч. ложки меду і дрібку солі. Наносьте на попередньо очищену шкіру обличчя на 25 хвилин 1-2 рази на тиждень.
  • Для звуження пор. Збитий яєчний білок необхідно з'єднати з перебитими в борошно пластівцями і нанести на чисту шкіру на 15 хвилин. Змити теплою водою.
  • Від зморшок. З'єднайте 2 ст. ложки борошна, 1 ст. ложку сиру і 1 ч. ложку м'якоті банана. Якщо консистенція вийде дуже густою, можна додати тепле молоко.
  • Для чутливої шкіри. 2 ст. ложки набряклих пластівців, 1 ч. ложка підігрітого меду і 1 ч. ложка рідких Вітамінів А і Е. Вітаміни можна замінити лляною олією.
  • Зволоження рук. Візьміть 2 ст. ложки вівсянки, 5 г оливкової олії і 5 г меду. Отриману суміш нанесіть на тильну сторону долонь і потримайте 30 хвилин. Відразу ж використовуйте звичний живильний крем.
  • Скраб для тіла. Подрібніть кілька столових ложок пластівців (але не до стану борошна) і змішайте з гарячими вершками. Масажними рухами нанесіть на найбільш сухі ділянки тіла. Скраб видалить частинки ороговілої епідермісу і зволожить шкіру.
  • Зміцнення волосся. Тут стануть в нагоді корисні властивості каші геркулес. Її необхідно перебити в блендері, залити теплим молоком і дочекатися набухання. Потім слід додати пару крапель будь-якої олії для волосся (кокосової, ши, виноградної). Нанести суміш на волосся, особливу увагу приділяючи корінню. Загорнути голову в поліетилен і почекати 30 хвилин. Змивати теплою водою за допомогою шампуню.

Шкода вівсянки

  1. Набір ваги. Ця каша відноситься до розряду калорійних. Калорійність на 100 грам продукту становить близько 230 ккал. Крім того, в ній міститься велика кількість вуглеводів, від надмірного вживання яких можна поправитися. А з урахуванням всіх можливих добавок у вигляді фруктів, сухофруктів, горіхів, меду, масла, молока і інших, користь і шкода вівсянки можуть зрівнятися. Щоб не набрати вагу, кашу рекомендується варити на воді і вживати не частіше трьох разів на тиждень.
  2. Вимивання кальцію. Виходячи з досліджень австралійських учених, вівсяна крупа не дає кальцію засвоюватися і вимиває цей мікроелемент з кісток. Це обумовлено наявністю в її складі фітинової кислоти. В надлишку вона має руйнівну дію. Щоб фітин не накопичується в організмі, їсти вівсянку рекомендують, чергуючи з іншими кашами.
  3. Алергія. Алергічна реакція може виникнути через глютен. Він заважає всмоктуванню кишківником корисних речовин, що призводить до білково-енергетичної недостатності. У більшості людей непереносимість глютену закладена на генетичному рівні. Однак трапляються випадки, коли алергія виникає через зловживання продуктами, що містять білки злакових рослин.
  4. Проблеми з травленням. Можуть виникати з тієї ж причини: через непереносимість глютену. Справа в тому, що він склеює кишкові ворсинки, тим самим не дозволяючи корисним речовинам засвоюватися в повній мірі. Як результат - підвищене газоутворення, діарея або запор.
  5. Підвищення рівня цукру. Йдеться про каші швидкого приготування. Чим шкідлива вівсяна такого типу - ні для кого не секрет. Зерна в ній максимально оброблені, в складі є багато цукру, барвників і ароматизаторів. Після вживання каш з пакетиків разом з рівнем цукру може підвищитися артеріальний тиск. Хворим на цукровий діабет вони протипоказані.

Яку вівсянку вибрати

Яку вівсянку вибрати

На полицях магазинів представлені:

  • пластівці швидкого приготування;
  • цільнозернова крупа;
  • необроблені пластівці.

Перший варіант підходить для швидкого перекусу і має мінімум корисних властивостей. Другий - вимагає багато часу на приготування, проте здатний принести найбільшу кількість користі для організму. Третій варіант має високу живильну цінність, має в складі велику кількість вітамінів і мікроелементів. Завдяки користі плющеної вівсянки, її рекомендують при гастритах, колітах і виразці шлунку.

Як зварити вівсяну кашу

Хтось їсть її з маслом, інші - з грибами і сиром. Хтось любить додавати сіль, а хтось - цукор. Існує величезна кількість варіантів приготування.

Як зварити вівсяну кашу

Щоб зварити кашу, можна використовувати:

  • Воду. Сирі пластівці необхідно залити окропом у співвідношенні один до двох і поставити варитися на повільному вогні. Через 5-7 хвилин страва буде готова. Масло і спеції додавати за смаком.
  • Молоко. У каструлю влити 3 склянки молока і довести до кипіння. Додати підсолоджувач за смаком. Всипати 1 склянку пластівців. Готувати постійно помішуючи. Користь вівсянки на молоці полягає в складних вуглеводах, які забезпечують безперервний потік енергії. У поєднанні з горіхами і сухофруктами така страва дає заряд бадьорості мінімум на 2 години.
  • Мультиварка. Скористайтеся мірним стаканом, який йшов в наборі з мультиваркою. Всипте в чашу пластівці, додайте спеції і вершкове масло. Молоко змішайте з водою і злегка підігрійте. Виставте необхідний режим і чекайте, поки спрацює таймер.

Тепер ми знаємо, в чому полягає користь і шкода вівсяної каші. Рекомендуємо включити її в свій раціон, щоб бути більш енергійними і здоровими. Однак пам'ятайте, що вживати вівсянку слід не більше трьох разів на тиждень.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.