В Україні з'явиться електронне резидентство: що це таке

Читать на русском

Ця послуга буде недоступна для росіян

Читать на русском
В Україні з'явиться електронне резидентство: що це таке

Ця послуга буде недоступна для росіян

Верховна Рада України 6 жовтня проголосувала за законопроєкт №5270 про електронне резидентство. Це дозволить іноземцям сплачувати податки в бюджет України й користуватися державними сервісами, не будучи громадянином. Документ підтримали 252 депутати.

Нардеп від фракції «Голос» Ярослав Железняк розповів, як це працюватиме:

  • іноземець реєструється в «Дії» й проходить фінансову й безпекову перевірку;
  • якщо все добре, він стає електронним резидентом, фактично електронним платником єдиного податку на ІІІ групі без ПДВ й отримує ЕЦП;
  • відкриває дистанційно рахунок у банку (і саме банк буде податковим агентом для е-резидента);
  • працює та сплачує податок – 5% від доходів у межах ліміту ФОП (ІІІ групи). Більше ліміту – 15%. Але фахівець має тільки зовнішні контракти з експортом послуг;
  • усі документи в електронній формі, усі листування з ДПС онлайн, усі розрахунки безготівкові.

Список країн, громадянам яких дозволено стати е-резидентами України, визначає Уряд. Ця послуга недоступна для росіян і людей, які є в «чорному списку» FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей). А також для тих, хто має дохід в Україні (окрім пасивного). В перший рік наша держава очікує вже 1000 е-резидентів.

«До другого читання ми розширили перелік професій е-резидентів з IT-шників на всіх інших експортерів послуг», – каже нардеп.

Хто такий е-резидент?

Е-резидент — це іноземець, який може отримувати кваліфіковані електронні послуги, відкривати банківські рахунки в Україні, має можливість зареєструвати себе фізичною особою-підприємцем та вести підприємницьку діяльність без необхідності перебувати в Україні. Отримання статусу е-резидента є безплатним.

Заява про надання статусу подається англійською мовою в електронній формі через портал "Дія". Уся подальша офіційна комунікація з е-резидентом ведеться англійською мовою. До заяви додаються копія паспорта в електронній формі та інформація від правоохоронних органів іноземної держави про факти притягнення до кримінальної відповідальності майбутнього е-резидента. Верховна Рада ухвалила за основу закон про е-резидентство ще в липні 2021 року. У пояснювальній записці зазначено, що законопроєкт створить механізм для залучення нових інвестицій, а також призведе до збільшення доходів державного бюджету завдяки податкам, які сплачуються е-резидентами.

Е-резидентство вже працює в Естонії

Електронне резидентство Естонії — програма, запущена урядом Естонії 1 грудня 2014 року. Вона дозволяє громадянам інших країн отримувати доступ до естонських сервісів, таких як реєстрація підприємств чи банківські послуги, а також до єдиного європейського ринку. Кожен хто зареєструвався як електронний резидент отримує смарт-картку, за допомогою якої може підписувати електронні документи.

Ця програма націлена на підприємців, які не залежать від місця свого перебування, таких як IT-розробники або письменники. Першим електронним резидентом Естонії став британський журналіст Едвард Лукас.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.