Що обіцяли партії в своїх програмах і за що проголосували українці на місцевих виборах-2020

Читати російською
ТОП популістських і нездійсненних обіцянок від партій, які за результатами екзитполів проходять до міських рад по всій країні

На цих вихідних в Україні відбулися місцеві вибори. Партії та кандидати мали не так багато часу для того, щоб вести виборчу кампанію, але, як би там не було, мешканці країни зробили свій вибір.

Я вирішила почитати програми партій, які пройшли до міських рад по всій країні і вибрати самі популістичні і нездійсненні обіцянки.

Що цікавого обіцяли в Києві

Почнемо зі столиці. За попередніми даними, одна з тих, що пройшли до міськради сил - партія "Батьківщина", яка набрала майже 9% підтримки киян. У своїй програмі, розміщеній на сайті ЦВК, партія обіцяє виключно популістичні речі: збільшення кількості громадського транспорту на 100%, компенсацію коштів, переплачених за утримання будинків і прибудинкових територій, відсутність недобудов в майбутньому.

Ніякого детального опису того, як партія збирається реалізовувати ці речі, в програмі немає, а значить, вимагати їх вирішення від депутатів не вийде. Ще сподобалися дві тези з програми Батьківщини - "Столиця буде зручною для пішоходів, автомобілістів і велосипедистів" і "Ми станемо одним зі світових лідерів авіабудування, науки і високих технологій". Тут навіть пояснювати нічого не треба - без конкретних тез це не більше, ніж набір слів.

У Харкові і Маріуполі партія Шарія збирається скасувати медреформу

Наступна зупинка - Харків. Тут є небезпека проходження до міськради Партії Шарія. Обіцяють вони в своїй програмі абсолютно нездійсненні і, більш того, небезпечні для територіальної цілісності України речі.

Наприклад, шаріевци збираються ініціювати створення на території Харкова вільної економічної зони, на якій встановлюється спеціальний правовий режим господарської діяльності, особливий порядок застосування та дії законодавства України. Судячи з усього, червона вата спить і бачить, як би організувати на території Харківської області ХНР за прикладом ЛНР і ДНР.

Ще шаріевци планують оголосити територію Харкова зоною, вільною від "медичної реформи Супрун". Я оцінила іронію - це був би перший в світі випадок медичної автономії. Але голосувати за це, звичайно, було дивно.

Якщо серед тих, хто читає цей текст, були люди, які сумніваються в тому, що партія Шарія просуває прокремлівський порядок в Україні - можете самі почитати їх програми і більше не сумніватися. За красивими словами "вільна економічна зона" може ховатися що завгодно - і навряд чи це буде в інтересах суверенної України.

А в Маріуполі, де червоні теж проходять до міськради, партія Шарія збирається виступати за скасування медреформи Супрун, хоча це не входить до повноважень депутатів міських рад. А ще депутати від Шарія збираються переглянути рішення щодо демонтажу незаконно встановлених МАФів - тобто, фактично, у власній програмі обіцяють повернути на вулиці міста прибрані незаконні ларьки. Чудово!

Депутати від ОПЗЖ у Вінниці планують дозволити людям вибирати мову навчання дітей

За межі повноважень виходять у своїй передвиборчій програмі і кандидати в депутати від ОПЗЖ у Вінницьку міську раду. Вони обіцяють "дозволити людям самим вирішувати, якою мовою розмовляти і вчити дітей". У цій тезі відразу дві проблеми: популізм і перевищення повноважень.

Популізм в тому, що в Україні немає обмеження для мови на побутовому рівні - ви можете використовувати будь-яку. Ось я, наприклад, записую це відео російською, і ніхто не може заборонити мені це робити. Що стосується тези про навчання дітей - то рішення про те, якою мовою навчатимуться діти в школах і вузах приймає Верховна Рада, а не депутати місцевих рад. Це - перевищення повноважень .

Жителям Черкас обіцяють безкоштовний проїзд в тролейбусах, а в Одесі СН формуватиме здорове населення

Наступні цікаві обіцянки давали кандидати в депутати Черкаської міської ради від партії Черкащани. Черкащани обіцяють безкоштовний проїзд в тролейбусах КП Черкасиелектротранс. Це - популізм, тому що в разі реалізації цієї історії за проїзд тих, хто користується цим видом транспорту, заплатять з власних податків всі жителі Черкас.

В Одесі партія Слуга Народу сформувала партійну програму взагалі тезисно. Це у них спільне з партією чинного мера Труханова - в обох текстах немає абсолютно ніяких деталей про те, як саме будуть реалізовуватися ті чи інші обіцянки.

СН наприклад пише, що їх основні напрямки (тут я вибрала просто навмання) - це "Формування здорового населення", "Підвищення економічної активності населення" і "Сприяння реалізації регіональної промислової продукції". Що? Як вони збираються це робити?

У Дніпрі ОПЗЖ захистить медиків від медреформи

У Дніпрі ситуація з обіцянками практично така ж. Всі партії обіцяють "скоротити витрати / знизити тарифи / доплатити медикам / відновити школи" і так далі, і таке інше.

Єдине цікаве - це програма ОПЗЖ, які обіцяють захистити медиків від медреформи, яка покликана захищати медиків і надати соціальну підтримку взагалі всім - багатодітним ветеранам і чорнобильцям-пенсіонерам з інвалідністю. Цікаво, чи вистачить їм тоді грошей в бюджеті на відновлення шкіл?

Партія угорців України в Ужгороді збирається легалізувати подвійне громадянство

Цікаве обіцяє і партія, яка згідно з даними екзит-полів знаходиться на межі проходження до міської ради Ужгорода. у своїй програмі партія угорців України виходить далеко за межі своїх повноважень. Кандидати обіцяють "легалізацію подвійного громадянства, створення сприятливих умов перебування авто з європейською реєстрацією в Україні, підвищення пенсій" та багато іншого.

Все це - в компетенції Верховної ради, а не місцевих депутатів . Питання тільки в тому - це партії вважають своїх виборців лохами, які не здатні зрозуміти межі відповідальності різних представників влади, або це самі партійці настільки некомпетентні, що пишуть в своїх програмах відверту нісенітницю?

Загалом, підсумок наступний: українці знову обрали місцеву владу, представники яких не потрудилися навіть написати більш-менш адекватні програми і розібратися в потребах людей, яких вони зібралися представляти.

Майже напевно мало хто з тих, хто проголосував потрудився знайти ці самі програми на сайті ЦВК і зробити усвідомлений вибір. Що в цілому і не дивно, з огляду на середній вік українського виборця.