Ризики, законність і бізнес. Що ви повинні знати про сурогатне материнство в Україні

Читать на русском

Експерти прогнозують, що у 2025 році світовий ринок сурогатного материнства перевищить 27,5 млрд доларів

Читать на русском

Експерти прогнозують, що у 2025 році світовий ринок сурогатного материнства перевищить 27,5 млрд доларів

Ринок сурогатного материнства в Україні плідно розвивається. Наша країна - одна з небагатьох в світі, де сурогатне материнство дозволено на законодавчому рівні. Для кого-то це спосіб отримати довгоочікувану дитину, хтось бачить в цьому можливість заробити, а інші сперечаються на тему етичності такої процедури. Чим регламентується сурогатне материнство, скільки на цьому заробляють, і які можуть бути ризики для сторін - розповідає Інформатор .

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, більше 15% сімей в світі є безплідними, тому сурогатне материнство - один з шансів обзавестися дитиною.

Згідно дослідному звіту Global Market Insights, очікується, що світовий ринок сурогатного материнства перевищить 27,5 мільярдів доларів до 2025 року. Зростаюча чисельність людей, які страждають проблемами безпліддя, в першу чергу сприятиме зростанню індустрії сурогатного материнства протягом прогнозованих термінів, - йдеться у звіті.

В Україні процедура сурогатного материнства стала ще більш популярна після того, як Таїланд і Індія заборонили народжувати дітей за допомогою репродуктивних технологій. Також сурогатне материнство дозволено в деяких штатах США та інших країнах, але потенційні батьки часто обирають Україну, тому як тут ця процедура коштує дешевше.

Така послуга також є можливістю стати батьками для українських пар, які з тих чи інших причин не можуть мати дітей. При цьому потреби виїжджати за кордон для проведення процедури не буде.

Що стосується інших країн, то ставлення до сурогатного материнства тут можна розділити на чотири категорії:

  • дозволено - Україна, Грузія, Казахстан ПАР, США, Росія і Індія;
  • дозволено лише некомерційне сурогатне материнство - Австралія, Великобританія (допускається оплата поточних витрат сурогатної матері), Данія (з серйозними обмеженнями), Ізраїль, Іспанія, Канада, Нідерланди, окремі штати США;
  • заборонено законом - Німеччина, Швеція, окремі штати США, Франція;
  • не забороняє законом, але і ніяк не регулюється - Греція, Фінляндія.

Типи сурогатного материнства

Їх два - традиційне і гестаційне.

У разі традиційного сурматеринства жінка вагітніє за допомогою сперми донора або чоловіка, який збирається стати батьком дитини. Яйцеклітина в такому випадку належить жінці, яка буде виношувати плід.

Гестаційний сурогатне материнство - це коли жінка виношує чужу дитину. У такому випадку і сперма, і яйцеклітина належать людям, які планують стати батьками. В Україні дозволено тільки гестаційне сурогатне материнство.

Як регламентується сурогатне материнство в Україні

У нашій країні немає спеціального законодавства щодо сурогатного материнства. Це питання регулюється тільки наказом Міністерства охорони здоров'я і Сімейним кодексом. Надається право на комерційне сурогатне материнство, але права сурогатних матерів ніяк не регулюються, - жінка не має ніяких прав на дитину.

У статті 139 Сімейного кодексу України передбачені випадки оспорювання материнства тією жінкою, яка зареєстрована як мати дитини або ж тією жінкою, яка вважається себе такою, але не зареєстрована. При цьому не допускається оспорювання сурогатною матір'ю материнства біологічної матері.

Ці норми викликають дискусії у владних колах, але про це мова піде нижче.

Скільки в Україні клінік, які надають послуги сурогатного материнства

Лише в Києві нам вдалося нарахувати 15 клінік, що надають послуги сурматеринства. Ще 2 клініки можна знайти в Харкові, а також по одній в Одесі, Вінниці та Кропивницькому. Як ми бачимо, такий вид послуг досить поширений в Україні.

Скільки коштують послуги сурогатних мам

Ціна послуг сурогатної мами відрізняється, в залежності від програми та інших показників.

«В середньому це коштує 20-23 тисячі доларів за весь цикл, який триває майже рік. Основну винагороду сурогатна мама отримує вже після народження дитини. Кожна жінка, яка бере участь у такій програмі, також отримує щомісячну винагороду на утримання. Для того щоб вона могла правильно харчуватися, жити в хороших умовах, щоб це не загрожувало її здоров'ю та здоров'ю дитини. Окремо також виділяються кошти на одяг для вагітних, житло та інші винагороди», - пояснив Карен Касьян, співзасновник компанії, що займається пошуком сурогатних мам і донорів яйцеклітин в Україні.

Умови для сурогатних мам

Щоб стати сурогатною мамою, необхідно відповідати кільком основним вимогам:

  • вік від 19 до 37 років;
  • наявність власної дитини;
  • хороший стан здоров'я, відсутність хронічних хвороб або інфекційних захворювань (особливо тих, які передаються статевим шляхом);
  • відсутність шкідливих звичок.

Але кожна клініка, яка займається послугами сурматеринства, може мати свої додаткові вимоги до умов щодо кандидаток. Це вже вирішується індивідуально. Але стати сурмами не так просто.

«Відбір дуже жорсткий. З 10 бажаючих, які проходять перший відбірковий етап, тільки 2-3 жінки стають учасниками програми. Потрібна жінка, яка вже народила генетично і фізично здорову дитину. Сурогатними матерями стають дійсно особливі жінки, які мають міцне здоров'я, а зараз це не таке часте явище, на жаль», - зазначає Карен Касьян.

Ризики, пов'язані з сурогатним материнством

Медичні ризики.Щось відбувається зі здоров'ям жінки, плодом або здоров'ям генетичних батьків. Наприклад, якщо доведеться зробити кесарів розтин або щось відбувається з плодом. В такому випадку клініки зазвичай виплачують компенсації, якщо це прописано в договорі. Тому слід уважно вивчати умови договору, щоб потім не опинитися в складній ситуації.

Ризики для сурматері. Варто віддавати собі звіт, що відразу після народження виношена дитина буде передана генетичним батькам. Потрібно об'єктивно оцінювати свою готовність до цієї обставини. Доцільно спочатку підбирати клініку або агентство, де з сурогатними матерями проводиться психологічна робота.

Варто відзначити, що сурогатна вагітність протікає не так, як звичайна. Її перебіг супроводжується прийомом лікарських препаратів, які можуть викликати побічні ефекти і негативно впливати на здоров'я сурогатної матері. У частині випадків сурогатна вагітність закінчується передчасними пологами або кесаревим розтином.

Також деякі генетичні батьки не дуже відповідально ставляться до своїх зобов'язань, можуть зменшувати і затримувати виплати на утримання.

Ризики для біологічних батьків. Це може бути відмова сурогатної матері віддавати дитину біологічним батькам. Такі справи можуть розглядатися в суді. Серед інших випадків - шантаж з боку сурматері перериванням вагітності, щоб змінити фінансові умови; недотримання мамою медичних рекомендацій, включаючи шкідливі звички; загроза розголошення, коли та що виносила дитину жінка може намагатися розкрити йому таємницю його походження.

Непередбачені обставини. Вже народжену від сурогатної мами дитину батьки не можуть забрати через пандемію. У травні такий випадок стався в Києві, коли 46 немовлят, народжених від сурмам, не могли потрапити до своїх батьків через закриті кордони.

Це тільки частина ризиків, які можуть понести біологічні батьки і сурогатна мати. Юристам складно всебічно врегулювати відповідальність сторін. Ймовірно, через це в Україні ще немає спеціального закону, який би регулював сурогатне материнство.

Позиція української влади з цього питання

Омбудсмен з прав дитини Микола Кулеба має радикальну позицію щодо сурогатного материнства. На його думку, при сурогатному материнстві «жінка є інкубатором, який не має права на власне тіло».

«Хтось цікавився, як почувають себе (вже наявні - ред.) діти сурогатної матері? Як мамина вагітність, яка потім зникає, впливає на них? Жінка - це по суті інкубатор, який не має права на власне тіло. Це не можливість для бездітних пар. Це заробляння грошей на торгівлі дітьми. А як почуває себе така мама? Жінка, яка 9 місяців виношує дитину, позбавлена права на неї, на інформацію про те, де вона і що з нею», - обурюється чиновник.

У той же час уповноважена з прав людини Людмила Денисова вважає, що «потрібен законодавчий нормативний документ, який комплексно вирішить це питання: встановить стандарти роботи центрів, які надають ці послуги, дозвіл на їх роботу і т.п.».

«Необхідно чітко прописати права всіх учасників процесу. Перш за все дитини, яка народжується від сурогатної матері і обов'язково - права сурогатної матері, починаючи від того, як вона отримує цей статус, і закінчуючи тим, в якому випадку вона має право залишити дитину собі», - зазначила омбудсмен.

Міністерство соціальної політики також наголошує на необхідності розробки національної політики щодо сурогатного материнства.

У Міністерстві внутрішніх справ заявляють, що парламент повинен врегулювати питання сурогатного материнства, щоб виключити продаж дітей за кордон.

Таку заяву зробив заступник голови МВС Антон Геращенко, коментуючи ситуацію з викриттям злочинного угруповання, яке налагодило переміщення за кордон немовлят під прикриттям програми сурогатного материнства.

«Необхідно прийняти закон про сурогатне материнство, в якому варто передбачити заходи щодо захисту прав та інтересів всіх сторін, і головне - новонародженої дитини . Потрібно визначити - ми дозволяємо сурогатне материнство тільки для громадян України? Або дозволяємо українським жінкам продавати виношених ними в своїй утробі дітей за кордон? Якщо ні, тоді потрібно заборонити в принципі сурогатне материнство, передбачивши пряму відповідальність за таке діяння», - зазначив Геращенко.

Втім, комплексний закон, який би забезпечував належне держрегулювання сурогатного материнства в Україні, сьогодні поки відсутній.

Зворотний бік

Альтернативою сурогатного материнства (якщо для вас це ризиковано) може стати усиновлення дитини. Станом на 2020 рік в Україні функціонують 1 180 дитячих будинків і там виховують понад 8 тисяч дітей,від яких відмовилися батьки.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.