Подорожі та робота за кордоном: чи стане COVID-вакцина головним паспортом у 2021

Читать на русском

Впровадження такого документу може створити ряд проблем

Читать на русском

Впровадження такого документу може створити ряд проблем

Близько 40% українців не збираються щепитися від коронавірусу. Деякі не вірять, що безпечну вакцину можна зробити в короткі терміни, а для деяких відмова від вакцинації пояснюється вірою в різні теорії змови. Але чи збережеться такий відсоток антипрививочників, коли відмова від вакцинації може створити труднощі при пересуванні світом. Інформатор розбирався в цих питаннях.

Сертифікатами про COVID-вакцинації - бути

Головний санітарний лікар України Віктор Ляшко вже оголосив,що в нашій країні впровадять сертифікати про вакцинацію від коронавірусу. Він також навів приклад, де такий сертифікат може знадобитися.

«Коли ви, наприклад, захочете подорожувати до Великобританії, а вона, скажімо, поставить умову при перетині державного кордону мати при собі міжнародне свідоцтво про вакцинацію», - пояснив Ляшко.

Це, швидше за все, також торкнеться і українських мігрантів, які їдуть на роботу в інші країни.

Тому як в Україні ще не розпочалася вакцинація, то про довідку про COVID-вакцинації в Міністерстві охорони здоров'я кажуть лише в перспективі. Там розраховують, що такий сертифікат буде видавати сімейний лікар, але цей механізм поки в розробці.

"У нас вакцинація буде проведена з внесенням запису до електронної медичної карти пацієнта в Електронній системі охорони здоров'я, яку модерує НСЗУ - поки ми розробляємо таку систему. Лікар роздрукує вам міжнародний зразок англійською або французькою мовою, поставить підпис і друк», - розповів раніше Ляшко.

Відзначимо, що до пандемії COVID-19 такі свідоцтва вже існували. Найчастіше такий документ видавався для підтвердження вакцинації від жовтої лихоманки. Крім того, подібні свідоцтва про різні щеплення вимагають деякі країни для в'їзду або для отримання їх візи.

У МОЗ також запевняють, що документ про вакцинацію буде відрізнятися від тесту на коронавірус тим, що його не можна буде підробити або купити .

В Євросоюзі вважають довідку про вакцинацію «медичною необхідністю»

В ЄС більше 20 днів проходить вакцинація від COVID-19 і влада блоку задається питанням, як люди будуть пересуватися після цього етапу, адже в Європі також досить багато людей налаштовані негативно до щеплень від коронавірусу.

Так, Греція першою запропонувала запровадити в Євросоюзі сертифікат про вакцинацію від COVID-19. Уряд країни вважає, що це дозволить спростити поїздки між країнами-членами ЄС.

Глава Єврокомісії Урсула фон дер Ляйен заявила,що вона в значній мірі згодна з цією ідеєю.

«Яке б не було прийняте рішення - чи віддає воно пріоритет або доступ до певних товарів - це політичне і юридичне рішення, яке повинно бути обговорено на європейському рівні. Але я думаю, що це важливо. І, як я вже сказала, в нас повинна бути медична вимога,яка доводить, що люди були вакциновані», - сказала вона журналістам під час візиту до Лісабона.

Втім, конкретики в цьому питанні поки немає, і обговорення, очевидно, триватимуть.

З іншого боку, влада Кіпру попередила ще на початку грудня 2020 року, що до березня 2021 року дозволять в'їзд будь-кому, хто зможе пред'явити докази того, що був вакцинований, на додаток до звичайних вимогам до в'їзду (паспорта, візи і т.д.). У Данії тим часом, окремо від усіх, вже працюють над створенням COVID-паспорта.

ВООЗ дотримується іншої думки

У Всесвітній організації охорони здоров'я закликали не вимагати доказів про вакцинацію від тих що прибувають мандрівників. Це пояснюють тим, що вакцини від коронавірусу поки в обмеженому доступі (згадуємо Україну), а також невідомо, чи може людина заразити іншого, навіть якщо вже вакцинована.

У той же час в ВООЗ неодноразово заявляли про «Вакцинний націоналізм», - коли багаті країни насамперед думають про забезпечення вакциною своїх громадян, а про менш успішні країни забувають. Тут ще наспіли більш заразні штами коронавірусу з Британії і ПАР, які поширюються світом.

На цьому тлі ВООЗ закликала ще швидше поширювати вакцини і поскаржилася на нерівність у доступі бідних країн до вакцин від COVID-19.

«Правильно, що всі уряди хочуть в першу чергу вакцинувати своїх медичних працівників та людей похилого віку. Але неправильно, що більш молоді і здорові дорослі люди в багатих країнах проходять вакцинацію раніше медичних працівників та людей похилого віку в бідніших країнах», - зазначив глава ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус.

Надлишки вакцин в організації закликають жертвувати для механізму COVAX, який забезпечить доступ до вакцин біднішим країнам, в тому числі і Україні.

І, схоже, в ВООЗ не дивляться з оптимізмом на 2021 рік,а вважають, що він може бути ще складніше 2020 року, зокрема з-за швидких темпів передавання вірусу.

Інтернет-гіганти вже зайнялися розробкою COVID-софта

Кілька світових компаній вже почали розробляти додатки для смартфонів, куди люди зможуть завантажити інформацію про своє тестування на коронавірус або відомості про вакцинацію. Швейцарська мережа Common Trust Network розробила додаток CommonPass, яке дозволяє користувачам завантажувати медичні дані, зокрема, про тест на коронавірус і наявність щеплення. Додаток генерує QR-код, який можна показати владі, не розкриваючи конфіденційну інформацію.

Ще кілька компаній, серед яких Microsoft, Oracle і Salesforce, об'єдналися в коаліцію Vaccination Credential Initiative і будуть працювати над створенням цифрового паспорту вакцинації від COVID-19.

Висновки

Очевидно, що країни світу незабаром прийдуть до спільного рішення щодо впровадження сертифікатів про вакцинацію. Але такий документ може створити безліч проблем,починаючи від епідеміологічної ситуації і закінчуючи зростанням нерівності.

Все ще невідомо, чи може вакцинована людина передавати COVID-19. Якщо так, то це погано. Таким чином, якщо люди почнуть колишніми темпами пересуватися світом, то вірус отримає новий «ковток повітря», що може негативно позначитися на захворюваності в усьому світі.

Але не варто забувати, що туристична галузь за час пандемії вже втратила вже як мінімум пів-трильйона доларів,а це істотна частина економіки багатьох країн, в тому числі в Європі. Тому не виключено, що уряди країн підтримають впровадження COVID-сертифікатів, щоб надолужити згаяне в економічному аспекті.

Крім того, сертифікат про вакцинацію може створити соціальну напругу в світі. Зараз ми спостерігаємо ситуацію, коли багаті країни повним ходом прищеплюють своїх громадян. Країни, що розвиваються за тими чи іншими причинам поки не мають широкого доступу до вакцин.

Люди з бідних країн отримають щеплення пізніше, може навіть і не в цьому році. Відповідно, вони будуть обмежені у свободі пересування, на відміну від громадян більш успішних країн. Як результат ми отримаємо зростання нерівності, який загрожує непередбачуваними наслідками.

Також не варто забувати про людей, які не будуть робити щеплення через релігійні або інші переконання. У такому випадку їх свобода також буде обмежена.

На нашу думку, COVID-паспорт все-таки буде існувати в тому чи іншому вигляді. Наприклад, для громадян всередині Євросоюзу і інших економічних союзів між країнами. Також держави можуть укладати між собою відповідні угоди, які дозволять подорожувати або працювати за наявності такого документу. Питання не втрачає актуальності.

Матеріали, які можуть вас зацікавити

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.