Податкова амністія, нові тарифи та оцінки в школах: що зміниться в Україні з 1 вересня

Читать на русском

Всі головні зміни в країні цієї осені

Читать на русском
Податкова амністія, нові тарифи та оцінки в школах: що зміниться в Україні з 1 вересня

Всі головні зміни в країні цієї осені

Податкова амністія, електронні лікарняні і зміни в українських школах. Це не все, чим здивує українців вересень.

Детально про зміни в перший місяць осені — у матеріалі Інформатора.

Школа 

Новий навчальний рік в українських школах розпочнеться за графіком 1 вересня 2021-го й завершиться не пізніше, ніж 1 липня 2022 року. Про це повідомляє Міністерство освіти і науки України.

У вересні учні четвертих класів приєднаються до стандартів Нової української школи. Вони навчатимуться за новими підручниками, які також доступні в електронному вигляді.

По-новому оцінюватимуть й результати учнів початкової школи. Замість балів вони отримуватимуть від учителів вербальну оцінку, згідно з постановою МОН.

У відомстві вводять поняття вербальної оцінки (оціночне судження) і рівневої оцінки (оціночне судження із зазначенням рівня результату). Вербальну й рівневу оцінку можна висловлювати як усно, так і письмово. Рівень результату навчання рекомендується визначати з урахуванням динаміки досягнень і позначати буквами:

  • «Початковий» (початковий - П),
  • «Середній» (середній - С),
  • «Достатній» (достатній - Д),
  • «Високий» (високий - В).

Результати учнів 1-4 класів рекомендується висловлювати вербальною оцінкою, у 3-4 класів — або вербальною або рівневою оцінкою за вибором школи.

Школьники

Також, у шкільних їдальнях зміняться вимоги до харчування, згідно з постановою Кабміну №305. Їжа в шкільних їдальнях має відповідати загальним віковим потребам дітей згідно з нормами, визначеними Міністерством охорони здоров'я. Близько 75% продуктів мають бути рослинного походження: овочі, салати, злакові та фрукти. Картоплю можна пропонувати не більше двох-трьох разів на тиждень.

За новими правилами, зі шкільних буфетів мають прибрати кондитерські вироби, чіпси, сухарики, газовані напої й каву. МОЗ радить обмежити вживання соків через вміст у них великої кількості цукру.

У нові норми не увійшли консерви (м'ясні, рибні, овочеві) через високий вміст солі й консервантів. Замість цього шкільне меню повинно поповниться молоком і кисломолочними продуктами і крупами. Для переходу на нове шкільне харчування уряд передбачив перехідний період - з 1 вересня 2021 року до 1 січня 2022-го.

Школьное питание

Крім цього, з 1 вересня 2021 року в Україні можна отримати електронне свідоцтво про початкову освіту. Тепер документи про освіту будуть видаватися на кожному рівні середньої освіти. Весь процес від замовлення до виготовлення та обліку свідоцтв про початкову освіту буде проходити в електронній формі. Оригінал електронного свідоцтва про початкову освіту зберігатиметься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти в Реєстрі документів про освіту.

Планується, що свідоцтво про початковому освіту не буде видаватися у вигляді пластикової картки. За бажанням батьків школа зможе оформити паперову копію електронного свідоцтва, засвідчену підписом директора школи та печаткою (на аркуші паперу формату А4) протягом п'яти днів після подачі заявки.

Тарифи

За даними моніторингу сайту «ГазПравда», річні базові ціни на газ залишаються стабільними й більш вигідними, ніж місячні тарифні плани. Фіксована ціна «блакитного палива» у вересні буде коливатися від 7,80 до 13,50 грн за кубометр. Подивитися розцінки можна за посиланням.

Компанія «Нафтогаз», яка визначена як постачальник «останньої надії», у вересні підвищила місячний тариф до 12 грн/м куб із ПДВ. Нагадаємо, що ті, хто не зміг укласти договір із компанією, до 60 днів можуть отримувати газ від постачальника «останньої надії». За цей час потрібно вибрати нового постачальника й укласти з ним договір.

Також, у вересні закінчується дія фіксованого тарифу на електроенергію для побутових споживачів - 1,68 грн за кВт/год.

Электроэнергия

Інформатор Гроші писав, що 11 серпня цього року уряд прийняв рішення знизити з 1 жовтня вартість електроенергії для тих, хто споживає менш як 250 кВт на місяць. Для них 1 кВт коштуватиме 1 грн 44 коп.

Ті українські сім'ї, які використовують понад 250 кВт за один місяць, сплачуватимуть за колишнім тарифом – 1 грн 68 коп. за 1 кВт. Нові правила повинні запрацювати з 1 жовтня.

Електронні лікарняні 

З червня по вересень цього року Україна переходила на електронні лікарняні. Про це сказано в повідомленні Пенсійного фонду України.

Електронний лікарняний формується в спеціальному реєстрі листків непрацездатності на підставі медичного висновку. Такий реєстр лікарняних формує і веде Пенсійний фонд.

У фонді вважають, що такі лікарняні:

  •       спростять оформлення тимчасової непрацездатності;
  •       скоротять час від оформлення до нарахування допомоги;
  •        унеможливлять оформлення лікарняних заднім числом;
  •       мінімізують застосування штрафних санкцій через можливі помилки в оформленні лікарняних.

Роботодавець зможе перевірити інформацію про лікарняні своїх співробітників в особистому кабінеті на сайті електронних послуг Пенсійного фонду. Там він зможе побачити номер лікарняного, дату його відкриття й закриття.

Виплати пенсій

За даними Пенсійного фонду, з 1 січня 2023 року відбудеться конкурсний відбір організацій, які будуть доставляти виплати пенсіонерам. До цього часу пенсіонери можуть вибирати, де отримувати гроші. За бажанням, вони будуть і далі отримувати пенсії через «Укрпошту» з доставкою додому або в поштових відділеннях.

Також, є варіант отримувати пенсію у відділенні банку. Пенсійний фонд уже визначив для цього 44 банки, і їх список можна переглянути за посиланням.

Податкова амністія

З 1 вересня в Україні стартує податкова амністія. Протягом року українці можуть подати добровільну декларацію із зазначенням активів, з яких не були сплачені податки і збори до 1 січня 2021 року. У такій декларації не потрібно вказувати джерела походження грошей і активів.

Амнистия

Що потрібно задекларувати? Валюту (за винятком готівки), цінні папери, рухоме й нерухоме майно, у тому числі об'єкти незавершеного будівництва, частки в компаніях, які знаходяться в Україні або за кордоном.

Скільки потрібно заплатити:

  • 5% - з грошей на рахунках у банках, а також з інших активів, які перебувають в Україні;
  • 9% - з валюти, яка знаходиться в іноземних банках, а також з інших активів за кордоном. Якщо ці активи декларуються протягом першої половини року, коли діє податкова амністія, то ставка - 7%;
  • 2,5% - якщо декларант із вересня 2021 року по 31 серпня 2022 купив облігації внутрішньої державної позики на гроші, з яких не сплачено податки.

Також, передбачена можливість оплатити податок на виплат протягом трьох років трьома рівними траншами, але ставка податку в цьому випадку зросте: 6% замість 5%, 11, 5% замість 9%, 9,5% замість 7%, і 3% замість 2,5% відповідно. Детальніше про податкову амністію можна прочитати тут.

Пільги для переселенців із Криму і Донбасу

З 6 вересня набуває чинності закон, який звільняє внутрішньо переміщених осіб в Україні від невиконання зобов'язань за кредитами й договорами позики. За новими правилами:

  • не нараховується штраф;
  • не настає відповідальність у вигляді сплати суми боргу;
  • не застосовуються інші майнові санкції.

Кредитор зобов'язаний провести перерахунок заборгованості впродовж семи днів після письмового звернення. Відповідальність за невиконання таких кредитних зобов'язань закон переклав на Російську Федерацію як на державу-окупанта.

Зміни в правилах стосуються кредитних договорів і договорів позики, які уклали до 20 лютого 2014 року в АР Крим і Севастополі, і до 14 квітня 2014 року на території Донецької та Луганської областей, а також території проведення АТО/ООС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Олена Скобцева

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.