Без загального підвищення пенсійного віку не обійтися
Більш як третина українців, кому виповнилося 60 років, не зможуть отримати пенсії. Їм доведеться працювати до 63 чи 65 років. Повномасштабна війна ситуацію погіршила. Близько трьох мільйонів українців втратили офіційний заробіток. Чому українцям щороку буде складніше заробити на пенсію і чого чекати у найближчі роки.
Є три великі якорі, які тягнуть пенсійну систему України на дно: великий рівень тіньової зайнятості, зарплати в конвертах (і низький рівень зарплат) і демографічна криза. Кожен із цих чинників за час повномасштабної війни лише зміцнився.
Зараз за даними Пенсійного фонду внески на пенсію роблять лише 10,7 млн українців. І це при тому, що пенсії одержують ті ж 10,7 млн осіб. Нині середня пенсія становить 4766 грн. Щоб забезпечити таку цифру, середня зарплата в Україні має становити понад 21,6 тис. грн.
Ще 2017-го в Україні ухвалили пенсійну реформу. Завдяки цьому запровадили щорічне осучаснення пенсій, а також посилили вимоги для того, щоб вчасно виходити на заслужений відпочинок. Цього року потрібно 30 років стажу, щоб вийти на пенсію у 60 років. Від 15 до 20 років стажу вистачить для того, щоб вийти на пенсію у 65 років. І від 20 до 30 років – у 63 роки.
Після початку повномасштабної війни ситуація в Україні із зайнятістю значно погіршилася. Приблизно 3 млн українців перестали платити внески до ПФУ, отже, стаж їм не зараховують.
Навіть за оптимістичного сценарію із 2025-го у більшості 60-річних українців не вистачатиме стажу для того, щоб виходити на пенсію вчасно.
Із 2017-го Пенсійний фонд робив розрахунки. І відповідно до них у 2027-му вимоги щодо стажу не зможуть виконати 45% українців. Але річ у тім, що ці розрахунки робилися виходячи з того, скільки теоретично стажу зможуть заробити українці. Але пандемія, повномасштабна війна внесли корективи. Наразі розраховувати на такий показник не доводиться.
«Реформу варто зупинити, а вимоги до стажу припинити збільшувати. Багато людей залишилося без роботи, багато хто у відпустці за власний рахунок. Цей рік не стане переломним. Але з урахуванням ситуації, з боку держави було б правильно зупинити критерії в 30 років. Далі буде не по-джентельменськи", – вважає старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко.
Світовий банк рекомендував усім державам без урахування демографічної ситуації підвищувати пенсійний вік до 65 років. В умовах України це рішення критично необхідне. Після війни щонайменше перші кілька років економічна ситуація залишатиметься складною, баланс між кількістю працівників та пенсіонерів може встановитися не скоро.
Українцям доведеться працювати довше. Тому про пенсію у 60 років, ймовірно, рано чи пізно доведеться забути. Таке рішення вже ухвалили всі сусідні держави. І це завжди вкрай непопулярний крок. Але навіть розвинені та економічно багаті країни не можуть забезпечити виплату пенсій, починаючи з 60 років.
В Україні ж, де левова частка зарплат перебуває в тіні, а повномасштабна війна призвела до появи мільйонів біженців, знищено цілі міста, вбито тисячі мирних жителів і військових, низький пенсійний вік просто не по кишені.
Це також дозволить переглянути і розмір пенсій. Наразі у формулі розрахунку виплати враховується дуже низький коефіцієнт стажу. За кожен відпрацьований рік дають лише 1% розрахункового заробітку. Крім того, в Україні досі не працює накопичувальна пенсійна система (не може запрацювати до стабілізації економічної ситуації).
У майбутньому підвищення пенсійного віку, перегляд коефіцієнта стажу, запровадження накопичувальних пенсій може дати змогу підняти виплати хоча б до мінімального рівня ЄС.
Раніше ми писали, що для оформлення пенсії людина повинна зібрати певний пакет документів. Серед них має бути і довідка про заробітну плату. У Пенсійному фонді України розповіли, коли і чому може знадобитися довідка про зарплату при призначенні пенсії.