Хімічні атаки, лабораторії НАТО в Україні та походження коронавірусу: фейки, які розповсюджує росія

Читать на русском

Підбірка російських фейків та їхнє спростування

Читать на русском
Хімічні атаки, лабораторії НАТО в Україні та походження коронавірусу: фейки, які розповсюджує росія

Підбірка російських фейків та їхнє спростування

Російські медіа повідомляли, що рф направила вже 20 нот в Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) щодо загрози хімічних атак з боку України. Країни-члени цієї організації не забарилися з відповіддю: різко засудили безпідставну російську брехню. Пропагандисти  перекрутили заяву Генсека НАТО Єнса Столтенберга, аби довести, ніби "біолабораторії США" в Україні — це воєнні бази НАТО. 

Про це повідомляє Інформатор з посиланням на Міністерство охорони здоров'я України

Дезінформація: Українські військові збираються підірвати ємності з хлором на Слов’янській ТЕС

У міноборони рф заявили, що ЗСУ готують провокацію з використанням отруйних речовин у Миколаївці Донецької області. Для цього на насосно-фільтраційну станцію Слов’янської ТЕС завезли та замінували ємності з рідким хлором об’ємом понад 6 тисяч літрів. Їх збираються підірвати перед приходом окупантів. Російські ЗМІ звітують, що через "провокації" у Миколаївці та інших містах, зокрема Миколаєві та Харкові, рф направила ноту в Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ). Постійний представник росії у цій організації заявив, що всього росія направила вже 20 таких нот.

Як насправді. Роботу Слов’янської ТЕС зупинили ще 27 травня. У ПАТ «Донбасенерго» повідомили, що Миколаївську міську територіальну громаду на той момент вже кілька днів обстрілювали окупанти. Слов’янську ТЕС зупинили, щоб зберегти життя та здоров'я персоналу станції, а також у зв'язку з необхідністю евакуювати працівників та членів їхніх сімей. Отже, російські війська створювали загрозу поцілити в ТЕС задовго до того, як оголосили потенційну "українську провокацію".

У Центрі протидії дезінформації при РНБО зауважили, що російські війська використовують тактику «випаленої землі», тож після таких заяв є висока ймовірність вибуху на Слов’янській ТЕС. Росія вкотре повторює тактику звинувачення противника в тих злочинах, які збирається здійснити сама. 21 березня 2022 року окупанти пошкодили резервуар з аміаком на підприємстві «Сумихімпром». За день до цього представники рф в ООН якраз розповідали про «плани» України застосувати хімічну зброю в Сумах.

5 липня 52 країни-члени ОЗХЗ відповіли на ноти рф. Вони опублікували спільну заяву, в якій різко засудили російську дезінформацію про застосування хімічної зброї Україною.

«Ми обурені тим, що росія в рамках ретельно розробленої кампанії з дезінформації неодноразово робила необґрунтовані заяви про те, що Україна використовує або готується використати хімічні агенти в Україні. Були висунуті й інші безпідставні звинувачення на адресу інших держав, які підтримують «провокації» з використанням хімічної зброї в Україні. Ми категорично засуджуємо цю абсолютно необґрунтовану кампанію дезінформації. Ми вважаємо неприпустимим пред'явлення таких неправдивих звинувачень Україні, державі, яка повністю дотримується своїх міжнародних зобов'язань за Конвенцією про заборону хімічної зброї», — йдеться у заяві країн-членів ОЗХЗ. 

Дезінформація: Біолабораторії США в Україні — це фактично воєнні об’єкти НАТО

У спеціально створеній в російському парламенті «комісії з розслідування американських біолабораторій на території України» заявили, ніби з 2014 року НАТО створювали об’єкти воєнної інфраструктури в Україні.

«У світлі свіжих заяв, які були зроблені вчора Столтенбергом, а також представниками НАТО, які відносять Росію до своїх ворогів, ми можемо з упевненістю говорити, що їхні заяви про створення з 2014 року додаткових об'єктів військової інфраструктури НАТО — це і об'єкти, які створені на території України. Військові біологічні лабораторії США — сьогодні фактично вже військові об'єкти НАТО», — заявили в комісії.

Як насправді. По-перше, російські парламентарі викривили суть заяви Генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга. Ще раніше російські медіа написали, ніби Столтенберг зізнався, що НАТО готувалося до війни з росією з 2014 року. Насправді на пресконференції у Мадриді 29 червня Столтенберг сказав, що НАТО готувалося до російського вторгнення в Україну.

«Коли світ змінюється, НАТО має змінитися. І коли все відбувається швидко, нам потрібно швидко реагувати. І саме це сталося після вторгнення 24 лютого. Ми насправді дуже довго готувалися до такої можливості. Це не те, що НАТО раптом прокинулося 24 лютого і зрозуміло, що росія небезпечна. Це вторгнення було дуже точно спрогнозовано нашими спецслужбами. Ми публічно поділилися цими розвідувальними звітами ще минулої осені, і дуже точно передбачили, що росія нарощує і планує вторгнутися в Україну. Тож те, що ми передбачали, сталося. Звичайно, ми наполегливо працювали до самого кінця, щоб цього не сталося. Ми зустрічалися з росією, ми спілкувалися з росією, але вони продовжували свої плани і вторглися в Україну. І реальність така, що ми також готувалися до цього з 2014 року. Тому що це причина, чому ми збільшили свою присутність у східній частині Альянсу, чому члени НАТО почали більше інвестувати в оборону, і чому ми збільшили готовність», — сказав Єнс Столтенберг.

Отже, Генеральний секретар НАТО не говорив, що НАТО з 2014 року створювало додаткові військові об’єкти в Україні. По-друге, Україна не є членом НАТО, тож відкриття військових об’єктів НАТО тут неможливе. Військова співпраця України та НАТО обмежується допомогою у проведенні реформ в Україні, проведенням консультацій, обміном досвідом між військовими, участю окремих підрозділів Збройних сил України в операціях чи навчаннях НАТО. По-третє, в Україні немає жодних військово-біологічних лабораторій США. Цей фейк детально спростовували в першому моніторингу наративів про охорону здоров’я.

Вчений Джеффрі Сакс заявив, що вірус SARS-CoV-2 винайшли в американській лабораторії

У мережі поширили нібито заяву американського вченого, голови комісії журналу The Lancet Джеффрі Сакса про те, що вірус SARS-CoV-2 винайшли в лабораторіях США. Росія вже встигла скористатися цим інфоприводом: голова Держдуми В’ячеслав Володін заявив, що США мають виплатити компенсації усім державам, які постраждали від наслідків пандемії COVID-19.

Як насправді. 15 червня 2022 року Джеффрі Сакс виступив на заході, організованому іспанським аналітичним центром GATE Center. У його промові дійсно пролунали суперечливі слова про походження SARS-CoV-2: «Я переконаний, що він (COVID-19 — ред.) виник завдяки біотехнологіям лабораторій США, а не природним шляхом. До речі, я кажу це після двох років інтенсивної роботи над цим питанням. Отже, на мій погляд, це помилка біотехнологій, а не випадковий природний ефект. Ми не знаємо цього напевно, я повинен бути абсолютно точним. Але є достатньо доказів того, що це питання слід розслідувати. Але це не розслідують ні в США, ні в інших країнах. І я думаю, що насправді вони не дуже хочуть заглядати під килимок». Уже з цієї цитати стає зрозуміло, що це твердження є особистою позицією Джеффрі Сакса, а не всієї наукової спільноти. Крім того, він відкрито заявляє, що немає достатньо доказів, які б підтверджували теорію про штучне походження SARS-CoV-2.

Востаннє ВООЗ оновлювала свою позицію стосовно походження SARS-CoV-2 9 червня 2022 року. У новій доповіді Науково-консультативної групи з питань походження нових патогенів фахівці ВООЗ стверджують, що наразі вченим не вдалося встановити джерело вірусу, хоча й гіпотеза про кажанів як носіїв вірусу залишається найвірогіднішою. Для того, щоб перевірити теорію про лабораторне походження вірусу та дійти до остаточних висновків, фахівцям потрібні додаткові дослідження, зокрема більше доступу до даних із Китаю та інших країн, де COVID-19 поширювався наприкінці 2019 року.

У жовтні 2021 року американська розвідка розсекретила доповідь про походження вірусу. Всі розвідувальні органи США погодилися, що вірус не був створений як біологічна зброя. А більшість органів припустили, що вірус виник природним шляхом. Причому розвідка теж зазначає, що для більш детального пояснення походження вірусу їм необхідна додаткова інформація.

Отже, розслідування причин появи SARS-CoV-2 триває. Не можна стверджувати, що наукова спільнота прийшла до остаточного висновку в цьому питанні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.