Чому хочеться солодкого і як від цього позбавитися

Читать на русском

Дізнайся, чого бракує організму, якщо хочеться солодкого

Читать на русском

Дізнайся, чого бракує організму, якщо хочеться солодкого

Ви коли-небудь замислювалися, чому хочеться солодкого? Чи бувало таке, що навіть щільний обід хотілося заїсти десертом? Або ви з тих людей, які ночами біжать до холодильника, щоб доїсти останній шматочок торта? Стрес, перевтома, занепад сил, апатія, брак вітамінів - це тільки мала частина факторів, які провокують тягу до солодощів. Як знайти причину в своєму організмі? Які способи боротьби з цукровою залежністю найдієвіші? Чим замінити шкідливі продукти? На ці та інші запитання відповідає ІНФОРМАТОР.

Чому постійно хочеться солодкого: загальні причини

На думку вчених, сильну залежність можуть викликати не тільки наркотики, алкоголь і нікотин, але і цукор. При попаданні в кров він стимулює викид дофаміну - гормону радості і щастя. Якщо порівняти знімки мозкової активності після вживання цукру і кокаїну, можна побачити однакову картину. Незважаючи на потужність наркотичного ефекту, цукрова залежність виникає швидше. Як наслідок, сильно хочеться солодкого, людина стає дратівливою і нервовою. Цей стан може супроводжуватися слабкістю, запамороченням і втомою. В результаті з'їдається чергова цукерка і утворюється замкнене коло.

Фізіологічні фактори

Залежність від солодощів може бути симптомом серйозних порушень в організмі. Прислухайтеся до себе, щоб викорінити проблему на ранніх етапах.

До основних фізіологічних факторів відносяться:

  • Хвороба. Для повноцінного відновлення організму хворого потрібно багато енергії. Простий спосіб запастися нею - з'їсти десерт, який повністю складається з швидких вуглеводів.
  • Голод. Почуття голоду - це бажання організму швидко отримати калорії і поповнити запаси енергії. Спробуйте з'їсти інший продукт і побачите, що вже не так сильно хочеться солодкого.
  • Захворювання щитовидної залози. Порушення роботи щитовидної залози призводять до появи депресії і тривожності. Як наслідок, виникає сильна потреба в солодощах.
  • Інтенсивні тренування. Заняття спортом супроводжуються посиленим спалюванням калорій. Поповнити енергетичні запаси дозволяє поїдання легкозасвоюваних вуглеводів.
  • Гормональні порушення. Гормональний фон і харчування тісно взаємопов'язані. При зниженні рівня тестостерону, прогестерону, естрогенів або підвищенні кортизолу дуже хочеться солодкого і мучного. Зокрема, тортів, морозива, шоколаду.
  • Вплив алкоголю. Алкогольні напої вимивають корисні речовини і надають токсичний вплив на організм. Для виведення отрути потрібно багато енергії, яку найпростіше отримати з простих вуглеводів.
  • Паразити. Глисти, що живуть в кишечнику людини, харчуються глюкозою. Паразити розмножуються, і, разом з їх кількістю, зростає тяга до солодощів.
  • Секс. Заняття сексом - це фізична активність, при якій спалюється велика кількість калорій. Цукор дає швидке насичення і дозволяє своєчасно заповнити енергетичні запаси.
  • Неправильний раціон. Якщо людина харчується в основному фастфудом, кондитерськими виробами і рідко їсть домашню їжу, у неї виробляються неправильні харчові звички. Тому, при спробах перейти на здорове харчування, потреба у шкідливості посилюється.
  • Дієта. Коли ви сидите на дієті, часто після їжі хочеться солодкого. Це означає, що організм повністю не насичується і хоче отримати додаткові калорії з швидких вуглеводів.
  • Хронічна втома. Хронічна втома і недосип призводять до зниження працездатності. У такій ситуації солодощі виступають в ролі палива.

Психологічні фактори

Зловживати кондитерськими виробами можуть люди з різними психологічними проблемами. Бажання «заїсти» часто виникає у тих, хто відчуває себе самотнім, нереалізованим, скривдженим. Шукати любов, підтримку і турботу доводиться в цукерках і печиві.

Ось основні психологічні причини, чому хочеться солодкого після прийому їжі:

  • Депресія і тривожність. Поїдання десертів провокує посилене вироблення серотоніну і допомагає заспокоїтися при емоційної тривожності. У депресивному стані людина не відчуває бажання готувати для себе їжу. Тому часто в хід йдуть шоколад, морозиво і фастфуд.
  • Нервове напруження. Нервове напруження може виникати на тлі недосипу і супроводжуватися почуттям пригніченості. Серотонін - нейромедіатор, який впливає на настрій. Щоб змусити його вироблятися, доводиться їсти цукровмісні продукти.
  • Самотність і брак любові. Багато людей замінюють необхідні почуття і емоції поїданням солодощів. Така їжа повертає нас в дитинство, де ми отримували любов і ласку в необмеженій кількості. Головна небезпека полягає в швидкому наборі зайвої ваги.
  • Неробство і нудьга. Іноді людина їсть не тому, що голодна, а щоб себе чимось зайняти. У процесі виконання будь-якої дії почуття голоду притупляється. Тому найкращий спосіб дати собі раду, якщо хочеться солодкого, - бути зайнятим.
  • Виховання. «Зроби уроки - отримаєш цукерку», «Прибери будинок - підемо їсти морозиво». Багато батьків використовують десерт в якості заохочення. Через це у дитини формується неправильна самооцінка і помилкове уявлення про культуру харчування.

Чому жінок тягне на солодке

Гормональний фон жінок змінюється частіше, ніж чоловічий. Різні скачки жіночих гормонів можуть відбуватися протягом одного місяця. У зв'язку з цим, у дівчат часто виникає сильна потреба в солодощах.

Перед і після місячних

ПМС - це комплекс різних симптомів, в тому числі і наростаюча потреба в цукрі. Як стверджують медики, це пов'язано з порушенням рівня естрогену. Естрогени впливають на вироблення серотоніну. Тому нестача гормону часто призводить до емоційних перепадів, зниження лібідо і підвищеній тязі до солодощів. Піддаватися цьому бажанню не варто, так як вуглеводи підвищують цукор в крові і змушують підшлункову виробляти більше інсуліну. Інсулін змушує накопичуватися чоловічі статеві гормони. Як результат - порушення менструального циклу, шкірні висипання, оволосіння та інше.

Ще один гормон, рівень якого змінюється протягом циклу, - прогестерон. Особливо низьким він стає під час овуляції. У цей період дівчата можуть страждати від мігрені, відчувати тривожність і емоційну пригніченість. Відповідь на питання, чому тягне на солодке перед овуляцією, криється саме в скачках прогестерону. Після поїдання десерту дійсно може стати легше. Однак ефект буде короткостроковим і вже через кілька годин тривожність повернеться.

Вагітність і період лактації

Вагітні та жінки мають потребу у великій кількості калорій. Їх енергія йде спочатку на виношування плоду, а потім - на вироблення грудного молока. Найпростіший спосіб поповнити енергетичні запаси - вживання простих вуглеводів. Тому багатьом жінкам в вагітність і період лактакціі весь час хочеться солодкого. Якщо звернути увагу на те, до яких десертів тягне сильніше, можна дізнатися, яких макро- і мікроелементів не вистачає організму. Найчастіше у жінок виникає дефіцит фосфору, хрому, сірки і вуглецю. Звичайно ж, зловживати солодощами ні в вагітність, ні при лактації не рекомендується. Краще їсти більше свіжих фруктів, овочів і ягід.

Чого не вистачає організму, якщо хочеться солодкого

Потреба в цукрі може сигналізувати про дефіцит поживних речовин. З'ясувати, яких мікроелементів не вистачає, можна по продукту, до якого тягне найсильніше. Важливо вчасно розпізнавати і правильно розуміти сигнали організму, щоб зберегти здоров'я.

Чого не вистачає організму, якщо хочеться:

  • Тортів. Вказує на дефіцит жиророзчинних вітамінів А, D, Е, К. Заповнити можна за допомогою вершків, моркви, кабачків.
  • Шоколаду. Каже про брак магнію. Корисною альтернативою є інжир, курага, родзинки.
  • Морозива. Низький рівень заліза, триптофану і кальцію. Їжте більше сиру, яєць, печінки, буряка і граната.
  • Козинаків. Свідчить про брак поліненасичених жирних кислот. Містяться в рибі, волоських горіхах, насінні льону.
  • Халви. Брак амінокислот і жирів. Можна замінити квасолею, горохом або соєю.

Якщо ви не зациклені на якійсь певній солодощі, але постійно хочеться солодкого, причини можуть полягати в дефіциті хрому. Заповнити його можна за допомогою спеціальних препаратів, які призначає лікар. Крім того, у великій кількості речовина міститься в яловичій печінці і різних видах риби.

Що робити, якщо весь час хочеться солодкого

Щоб перемогти залежність від кондитерських виробів, досить навчитися себе контролювати. Представляємо вашій увазі кілька простих рекомендацій, які допоможуть впоратися з тягою до цукру.

Спробуйте наступні методи:

1. Консультація фахівця.

Зверніться до терапевта або ендокринолога, щоб знайти і усунути причину цукрозалежності.

2. Планування раціону.

Заздалегідь складайте здорове і збалансоване меню на день, тиждень або місяць.

3. Поступова відмова від солодощів.

Різка відмова від улюблених ласощів може привести до зриву. Робіть це поступово.

4. Заміна на корисні продукти.

Що робити якщо дуже хочеться солодкого? Спробуйте замінити звичні десерти на корисні: мармелад, сухофрукти, натуральний зефір.

5. Заняття спортом.

Фізична активність сприяє нормалізації метаболізму, поліпшенню настрою і не залишає часу на думки про тістечка.

6. Збільшення кількості білка.

Потреба в легкозасвоюваних вуглеводах часто є наслідком браку білка. В середньому для чоловіків потрібно 55 г, а для жінок 45 г білка в добу.

7. Відволіктися.

При виникненні життєвих труднощів знайдіть хобі, відвідайте СПА-салон, почніть читати або зверніться за підтримкою до близької людини, але не заїдайте проблеми.

8. Налагодити сон.

Питання, чому їм багато солодкого, часто виникає на тлі хронічного недосипання. Спробуйте налагодити режим сну і побачите, як ця потреба поступово знизиться.

9. Пропити курс вітамінів.

Вибирайте засоби, багаті жиророзчинними вітамінами, хромом, магнієм і залізом.

10. Знайти альтернативу.

Цей пункт стосується тих, хто кидає курити. Щоб не стати заручником нової шкідливої звички. Відмовтеся від тортів і тістечок на користь фруктів і ягід.

Що їсти, якщо хочеться солодкого

Лідируючі позиції в рейтингу найбільш шкідливих для здоров'я продуктів займають цукор і біле борошно. Вони перетинаються в багатьох кондитерських виробах і з подвоєною силою б'ють по організму. При зловживанні такою їжею, тяга до неї починає збільшуватися. Згодом позбутися її стає все складніше. Єдиний дієвий спосіб - знайти шкідливим ласощів корисну заміну.

Що робити, якщо хочеться солодкого? Спробуйте наступні варіанти заміни:

  • Мед. Виступає чудовою альтернативою цукру. Його можна додавати в чай, кашу, сир та інші страви. Цей продукт багатий вітамінами і мікроелементами, за рахунок чого сприяє зміцненню імунітету.
  • Сухофрукти. Це фініки, курага, родзинки, чорнослив, сушений інжир. Кожен з цих продуктів сприятливо впливає на здоров'я і не призводить до набору зайвої ваги. До того ж, вони неймовірно смачні та поживні.
  • Гіркий шоколад. Містить великий відсоток какао. У помірній кількості корисний для роботи мозку і настрою. Хороша альтернатива молочному і білому шоколаду, коли постійно хочеться солодкого.
  • Зефір і мармелад. Натуральні, а краще домашні зефір і мармелад, мають приємний смак і користь для здоров'я. Сприятливо впливають на роботу травлення і печінки. Містять велику кількість вітамінів і мікроелементів.
  • Фрукти і ягоди. Можна вживати в сирому вигляді або використовувати для приготування десертів, смузі, соків. Про користь свіжих фруктів і ягід нагадувати не варто. Вони повинні бути обов'язковою складовою раціону кожної людини.

Завдяки перерахованим вище замінникам, ви не тільки безболісно відмовтеся від шкідливих продуктів, але і поліпшите стан здоров'я.

Тепер ви знаєте, чому виникає тяга до цукру і чого не вистачає, якщо хочеться солодкого. Ваше здоров'я у ваших руках!

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.